По какво се различава мастиката от узото?

06 юли 2025, 15:45 часа

Балканският полуостров е родина на безброй уникални кулинарни и алкохолни изкушения. Сред тях особено място заемат две ароматни напитки, които олицетворяват духа на региона: мастика и узо. Въпреки че имат сходен анасонов вкус, те се различават коренно по произход, състав и културно значение.

Произход на мастиката

Мастиката е силна спиртна напитка с ясно изразен анасонов аромат, получен от специфичната добавка – мастихова смола, добивана основно от дървото Pistacia lentiscus. Родом от гръцкия остров Хиос, мастиката добива популярност на Балканите през XIX век, когато се разпространява първо в България и след това в други балкански страни

Връзка с България

Според преданията, българският цар Борис III се влюбил в този специфичен вкус, след като получил буре мастика като благодарствен дар. Според легендата, това се случва след като българските власти спасяват гръцки военнопленник по време на Балканските войни. Оттогава напитката намира трайно място в сърцето на българската култура и дори на царската трапеза.

В България мастиката традиционно се пие охладена, често в комбинация с мента („облак“), особено през лятото. Счита се за идеална напитка за аперитив и е неизменна част от атмосферата в морските курорти.

Състав и технология

Базата на мастиката е високоградусов спирт, в който се мацерира анасон и други ароматни съставки, след което към него се добавя екстракт от мастихова смола. Тя не само придава характерен вкус, но и лечебни свойства – в традиционната медицина мастиката се използва за храносмилателни проблеми и като антисептик.

Узо – ароматът на гръцката лятна идилия

Ако има напитка, която носи в себе си целия дух на гръцките острови и летните следобеди край морето, това безспорно е узото. Създадено официално през 1856 г. от Никола Кацарос, узото бързо се превръща в емблема на гръцката култура.

Произход на името

Произходът на името „узо“ е обект на спорове. Сред водещите теории са:

  • гръцката дума „όζω“ – „мириша“;
  • турската дума за „грозде“;
  • италианската фраза „uso Massalia“, с която са се отбелязвали най-фините дестилати, предназначени за Марсилия.

Какво съдържа узото?

Узо се произвежда чрез дестилация на гроздов спирт с анасон и билкови екстракти – често в медни казани. Получената течност е кристално чиста, но при добавяне на вода или лед се получава млечнобяла мъгла, известна като узо ефект. Причината е, че анасоновото масло (анетол) е разтворимо само в алкохол.

Разлики и прилики между мастика и узо

Характеристика

  • Мастика - произход Остров Хиос (Гърция)
  • Узо - Гърция (официално патентована)

Ароматна съставка

  • Мастика - анасон + мастихова смола
  • Узо - анасон + различни билки

Цвят

  • Мастика - прозрачен 
  • Узо - прозрачен (млечен при разреждане)

Алкохолен градус

  • Мастика - 40–47%
  • Узо - 37.5–50%

Начин на консумация

  • Мастика - чиста, със сладолед или мента
  • Узо - с вода, лед и мезе (риба, маслини)

Мастика и узо – две различни, но сродни напитки, които разказват историята на Балканите по един нетрадиционен, ароматен начин. Те носят културна идентичност, традиция и вкус, който не може да се сбърка. Независимо дали се наслаждаваш на узо в рибен ресторант в Санторини или на мастика с лед край българското Черноморие – духът на Балканите най-лесно се намира в чашата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес