Именно България блокира реализацията на „Южен поток”. Това заяви директорът на Центъра по изучаване на енергийните пазари към Руската академия на науките Владимир Кулагин пред руското издание aif.ru.
Още: Тръмп предлага съкращения на разходи за стотици милиарди: За сметка на кои пера са те?
Още: Спират пети блок на АЕЦ "Козлодуй"
Той бе потърсен за коментар относно слуховете, че България и Русия обмислят да променят статуса на газопровода, за да не се налага да се съобразяват с европейското законодателство. За да се случи това, тръбата може да бъде призната за „добивна”. Българските власти вече отрекоха да се предвижда такова нещо, а и Кулагин го нарича „нереалистично”.
„В случая става въпрос за тръба, която по никакъв начин не е свързана с находището в Черно море. Това е обикновена тръба, която минава през Черно море и ще транспортира газа, който се добива в Русия. Именно думата „добивна” в случая е неприложима. Именно България блокира разговорите за „Южен поток”, затова, когато такива предложения идват от нейна страна, те изглеждат много странни. Всичко, което трябва да направи България е да разблокира проекта и да следва договореностите, които са били постигнати по-рано”, казва експертът.
Според Кулагин оптималният вариант е изключването на Южен поток от правилата на Третия енергопакет, отчитайки особеностите за дадения тръбопровод, инвестициите, които трябва да се направят в него и този, който ще ги направи.
Още: Турция и енергийните кризи в Европа: Ердоган с новини за АЕЦ "Аккую"
Още: Изненада с инфлацията в еврозоната през април
Ако за този проект бъде направено изключение, то реализацията му ще се опрости. Докато тези изключения ги няма, инвеститорът рискува да построи тръбата без да може да я ползва в пълния ѝ обем, т.е. инвестициите няма да се оправдаят, обяснява още Кулагин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скъпотия: Цените на храните продължават да растат
Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти
Според него е необходимо да се продължат преговорите, които се водеха по-рано и да се следва линията на действие, която се е следвала преди събитията в Украйна.