Италия не е Гърция

11301
Италия не е Гърция
Снимка: Getty Images / Guliver

Италия е един от "болните хора" на Европа - страната тъне в дългове. Икономиката ѝ обаче напоследък расте и от гръцки сценарий няма опасност, освен ако не се намесят злонамерени спекуланти, смятат наблюдателите.

Само преди няколко години изглеждаше, че Италия - с гигантския си дълг, икономическата стагнация и безбожно раздутия държавен сектор - неизбежно ще изпадне в депресия и ще повлече надолу цяла Европа. Но вече не се чуват нито прокоби, нито инвеститорите залагат "за" и "против" оцеляването. Независимо от това третата по големина икономика в еврозоната още е притисната до стената и бъдещето ѝ е неясно.

Фракингът и европейците

Нидерландия забранява засега фракинга – подобно на ред други страни, които отхвърлят този метод за добиване на шистов газ. В Евр...

Рецесия и адаптация

Новата ситуация налага нов подход - както показва случаят с Чинция, която заедно със сестрите си държи малка сладкарница в Рим. Семейството още преди няколко години е сложило край на традицията, според която август е месецът на неприкосновената лятна ваканция. "Клиентите вече не ходят на дълги почивки, а в сегашната икономическа криза не можем да си позволим да губим оборот, ако затваряме през август", обяснява Чинция.

Защото вече ги няма времената, в които малките сладкарнички процъфтяваха благодарение на шепата лоялни купувачи, готови с широки пръсти да харчат за сладкиши и торти при всеки повод. "В хода на рецесията бяхме принудени да работим усилено, за да разширим кръга от клиенти, понеже всички много внимателно си броят парите и стриктно подбират какво купуват", казва Чинция. Подобно на много други италианци, и тя се е приспособила към новото време и гледа да устоява на кризата без да уволнява персонал. И пак подобно на много други, тя смята, че сегашното положение не е нещо временно - така ще бъде и занапред.

Офанзивата на Ренци

Вярно, че напоследък Италия дава признаци за икономическо съживяване. През последното тримесечие промишленото производство нарасна с три процента, предимно благодарение на автомобилопроизводството и машиностроенето. Премиерът Матео Ренци смята това за доказателство, че данъчните облекчения, които въведе, вече дават плодове. Той добавя и, че безработицата е спаднала и работодателите все по-често назначават хора на дългосрочни договори. Но редица наблюдатели възразяват, че премиерът жонглира със статистиката, тъй като мнозина изцяло били напуснали трудовия пазар и поради това вече не влизали в бройката на безработните. А дългосрочните договори всъщност не са нови работни места - просто много хора минават от временен на постоянен договор. Дори икономическият ръст може да се обясни с външни фактори, твърдят критиците: ниските цени на петрола, слабото евро, което улеснява износа, както и извънредно ниските лихви.

Ел Чапо и провалът на мексиканската държава

Наред с Гърция и ядреното споразумение с Иран, във водещите новини успя да влезе пак и Мексико. Само че бягството на един наркобарон е...

Така или иначе, младият и енергичен министър-председател опитва всичко, за да създаде у хората усещането, че италианската икономика е в подем. Тази седмица той оповести своя нов "договор с италианците", който предвижда данъчни облекчения от над 50 милиарда евро през следващите пет години, включително премахването на крайно непопулярния данък върху "първия жилищен имот".

Независимо от всичко това държавният дълг на Италия си остава 130 процента от брутния вътрешен продукт - на второ място в Европа след Гърция. Да, Ренци подкрепяше исканията на Атина за по-малко строги икономии и повече растеж, но в крайна сметка и той призова Гърция да приеме офертата на Европа. Италианският премиер знае добре, че ако Гърция фалира и напусне еврозоната, страната му ще загуби над 40 милиарда евро.

Ключовата роля на реформите

В момента мнозина италианци с огорчение констатират, че общественият сектор е неефикасен, че данъците са голямо бреме, а корупцията процъфтява. Въпреки това не вярват, че Италия може да тръгне по пътя на Гърция.

"Единственият риск за Италия е големите финансови институции да решат да атакуват страната", казва коментаторът Антонио Пекораро Сканио. "Така беше преди няколко години, когато те мислеха, че сме твърде слаби. Ние обаче извършихме реформи и Италия се стабилизира, защото приехме промените, които финансовите институции искаха от нас." Сканио логично се тревожи от това как гръцката криза ще повлияе на Европа като цяло, но не пропуска да обобщи: "Разбира се - трябва да кажем на гърците, че са длъжни да проведат реформите".

Гръцката криза и албанците

Гърция е обетована земя за много албанци. Но днес все повече от тях я напускат и се завръщат в родината си. А тя не се оказва твърде ...

Чинция е на същото мнение. И понеже се стяга за кратка почивка на гръцките острови, се сеща, че в Гърция никога не е получавала касова бележка в ресторант или хотел. "Вярно - Италия има своите проблеми. Гърция обаче трябва да извърви доста път, докато се изравни с другите в Европа, дори с Италия."

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com