Метеоролози: Климатичните промени заплашват с изчезване цели държави

5038
Метеоролози: Климатичните промени заплашват с изчезване цели държави
Снимка: istock

Според нов доклад на Световната метеорологична организация (СМО), публикуван днес, глобалното изменение на климата може да унищожи редица малки островни държави в Тихия океан, бурите и наводненията в Югоизточна Азия и пожарите в Австралия ще станат редовни явления, а тропическият ледник, останал между Хималаите и Андите, ще изчезне до пет години.

Експертите на СМО изчисляват, че температурата на морската и океанската повърхност в югозападната част на Тихия океан се повишава повече от три пъти по-бързо от средното за света, а топлинните вълни в морето променят цвета на някога ярките коралови рифове и застрашават жизненоважните екосистеми, от които зависи регионът.

Анализ: Климатичните промени изостриха спора между САЩ и Китай

Срещата на върха за климата в Глазгоу разкри дълбоките разделения между Пекин и Вашингтон. Размяната на обвинения между техните предста...

СМО предупреждава, че ако глобалните температури се повишат с 2°C над прединдустриалните нива, съществува риск 90% от кораловите рифове в Кораловия триъгълник и Големия бариерен риф да бъдат сериозно разрушени. Затоплянето, обезкислородяването и окисляването на океаните променят също моделите на циркулация и химическия състав на океаните, което от своя страна влияе на миграцията на рибите и планктона. Това може да има критични последици за редица малки острови в Тихия океан, където крайбрежният риболов е основната дейност, осигуряваща прехрана, поминък, култура и заетост. Между 1990 г. и 2018 г. общото производство на риба вече е намаляло със 75% във Вануату, с 23% в Тонга и с 15% в Нова Каледония.

Освен това ледникът на планината Джая, известен още като пирамидата Карстенс, в Папуа Нова Гвинея, може да изчезне напълно през следващите пет години, ако температурите продължат да се покачват. Това е последният останал тропически ледник между Хималаите и Андите.

Докладът "Състоянието на климата в югозападната част на Тихия океан през 2020 г." съдържа преглед на климатичните показатели като температура, покачване на морското равнище, затопляне и окисляване на океаните, екстремните метеорологични условия, както и рисковете и въздействията върху икономиката, обществото и околната среда. В него се оценява състоянието на климата в Югоизточна Азия, включително Бруней Даруссалам, Индонезия, Малайзия, Филипините и Сингапур, както и в Океания, включително Австралия, Нова Зеландия и тихоокеанските острови. Това е първият по рода си доклад за този регион.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Пожар в Белгород: Украйна подпали склад за боеприпаси? (ВИДЕО)

Швейцария няма да арестува Путин, за да го докара на втората среща за мир в Украйна

Споразумението от срещата на върха в Швейцария: Публикуван е пълният текст

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност: "Не може Путин, Си и Ким да ги трупат, а ние - не"

Селин Дион призна за злоупотреба с опасни лекарства

Фарс с примери: Руската армия е като лош виц в опитите си да пречупи Украйна (ВИДЕО)

The Washington Post: Затворниците в украинската армия се увеличават

Нова серия украински атаки с дронове в Русия: Срещу завод и петролни мощности

Зеленски обяви къде вероятно ще се проведе втората среща за мир в Украйна

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 17.06 - Какви решения взеха лидерите на срещата в Швейцария?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа