Как се поливат правилно домати - ключ към богатата реколта

18 май 2023, 11:44 часа

Поливането на доматите е цяла наука. Ако ги поливате лошо, те ще се разпаднат. Какво още може да се случи с доматите, ако се грижите за тях неправилно и как да ги поливате правилно, за богата реколта.

Още: Защо листата на разсада от чушки пожълтяват и падат?

Още: Засадете тези 9 растения и ягодите ви ще станат повече и по-сладки

От каква влажност и температура на водата се нуждаят доматите?

Режимът на напояване на доматите зависи от два основни фактора: влажност и температура на почвата и въздуха. Смята се, че за нормалния растеж и развитие на доматите, както и за защитата им от различни заболявания, влажността на въздуха трябва да бъде на ниво от 50%, почвата - около 90%. Идеалната температура на въздуха в оранжерията през деня е 20-25 градуса по Целзий, през нощта - 17-19. Ако се повиши до 28 градуса, доматите ще започнат да растат по-активно, отколкото трябва, поради което яйчниците върху тях ще излязат рано и деформирани. И ако термометърът надвишава 30, доматите ще спрат да цъфтят и яйчниците ще се разпаднат.

Температурата на почвата също е много важна. Ако внезапно падне до десет градуса по Целзий, доматите ще абсорбират лошо влагата и съответно хранителните вещества, разтворени в нея, ще започне процесът на комплексно гладуване на растенията. Ако температурата на почвата в оранжерията падне до +5 ˚C, храстите могат да започнат да изсъхват и в крайна сметка да умрат. Прегряването на почвата също е опасно. Ако температурата на почвата се повиши над 28 градуса, кореновата система ще спре да абсорбира влага и хранителни вещества от почвата, доматите ще започнат да гладуват и изсъхват.

Още: Как да отгледате разсад от зеле

Още: Не допускайте загуба на реколта: Ето как да предпазите плодовете още сега

Правилно избраната температура на водата ще позволи на доматите да абсорбират по-добре хранителните вещества, да предотвратят гъбичната атака и да намалят стреса. А агрономите наричат ​​най-добрата температура за вашите домати 23-24 градуса по Целзий - малко над стайната.

От какво имате нужда, за да отгледате ВКУСНИ домашни домати? Тайните на градинарите

Колко често трябва да се поливат доматите?

Агрономите съветват доматите да се поливат средно два пъти седмично. Но много зависи от условията, които сте създали в оранжерията.

Още: Как яйцата помагат за богата реколта от домати, краставици и чушки

Още: Не я изхвърляйте: Ето какво да правите с окосената трева

При ясно слънчево време с високи температури, може да бъде особено горещо, така че може да се наложи повече напояване с вентилация. При облачно време и захлаждане честотата на поливане се намалява. В същото време следете състоянието на повърхността на почвата и самите растения - те винаги ще подскажат правилното решение.

Как да контролираме количеството влага?

Самите растения ще ви кажат за липсата или излишъка на влага. Ако има твърде малко влага, доматите ще направят всичко, за да запазят това, което имат - ще започнат да усукват листата, да отделят яйчника и да се отърват от всичко, което изисква твърде много ресурси. Ако има много влага, първо, растенията ще започнат да правят всичко, за да се отърват от този излишък, и второ, храстите ще започнат да гният.

Придружаващо засаждане при ДОМАТИТЕ за стахотен вкус и добив

Как правилно да поливаме домати?

Има много начини за поливане на домати, всички те са удобни по свой начин и всеки има свои собствени характеристики, предимства и недостатъци. Например, ако ще поливате домати с маркуч, трябва да запомните, че трябва да правите това строго под корена. И определено не вземайте вода от водопровод или кладенец - може да е твърде студено. По-добре е да инсталирате варел на мястото и да налеете вода в тях сутрин. През деня водата се затопля, а вечер можете да поливате вашите насаждения, уверени, че водата ви е с правилната температура.

Опростена версия на капково напояване е използването на бутилка. Особено подходящо е, ако имате малка оранжерия от филм или поликарбонат. За да направите това, вземете петлитрови пластмасови бутилки (в идеалния случай една бутилка на храст), направете дупки в тях, заровете бутилките близо до храстите с главата надолу и ги напълнете с вода при стайна температура. Водата бавно ще попие в почвата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес