Защо листата на разсада от чушки пожълтяват и падат?

14 май 2025, 15:00 часа

При производството на разсад от пипер често се сблъскваме с пожълтяване на листата. Не бива да забравяме, че чушките са кралицата на зеленчуците и изискват определени условия и грижи.

Едно от явленията, което ни казва, че нещо се случва с младите растения, е промяна в цвета на котиледона и истинските листа.

Какво се случва с котиледонните листа?

Още: Дори най-слабият разсад от домати ще стане силен храст: Прост, но ефективен метод

 

Често се случва котиледонните листа да пожълтяват и да окапват. След огледа можем да определим, че растението е здраво и тогава това е нормално явление, защото тези листа имат временна роля и падат сами. Така че, не е тревожно, ако цялото растение е здраво и вирее добре.

Засаждане на разсад от чушки през 2025 - кога е най-добре да се направи

Но е по-добре разсадът да се съхранява възможно най-дълго. Когато купувате разсад, липсата на котиледони е първият знак, че е преминал през някакъв стресов период. В най-добрите, те окапват след пресаждането или дори по-късно. Корените на разсада трябва да са възможно най-добре развити, поради което най-добрите разсади се отглеждат в чаши или контейнери, тъй като корените се запазват при пресаждането.

Люти чушки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Ако след пресаждането забележите, че растенията са започнали да окапват котиледоните си листа, ще знаете, че трябва да се подхранят с фосфор, който е необходим за по-добро вкореняване и развитие.

Не забравяйте да полеете разсада, ако почвата е изсъхнала. Паприка обича да е „с главата на слънцето, а краката във водата“.

Още: Тази грешка с разсада може да съсипе цялата ви реколта – ето как да я избегнете

Светлина и температура

Всяка промяна в цвета на листата ни показва, че нещо се случва. Ако се появи пожълтяване и опадане, трябва да обърнем внимание на редица фактори, които могат да доведат до това.

Тъй като вегетационният период на чушките е дълъг, сеитбата започва през зимните месеци, когато има слаба светлина, и именно липсата на светлина е основният виновник за това явление. Чушките се нуждаят от много светлина през деня. Най-добре е, когато излагането на светлина е поне 10 часа .

За да избегнете тези проблеми, вземете фитолампи, които ще заместят слънчевата светлина.

Още: Укрепване на разсада на доматите и чушките: Най-доброто, което можете да направите в хладна пролет

Какви осветителни тела да избера за отглеждане на разсад и други растения?

Обърнете внимание на оптималната температура . Ако растението е твърде студено или твърде горещо, кореновата му система няма да може да абсорбира вода и хранителни вещества. Чувствителен е към студ, но не понася и високи температури. За всеки етап от развитието е необходимо да се коригира температурният режим. По време на периода на покълване оптималната температура е до 25°C, докато минималната е 16°C. Фазата на растеж носи още по-големи грижи за чушките, защото младите растения са чувствителни към температурните колебания.

Не поливайте със студена вода.

Водоснабдяването е важен фактор за отглеждането на здрави и висококачествени разсади. Нито твърде много, нито твърде малко влага в субстрата не е подходяща. Никога не поливайте със студена вода, тъй като младите растения ще претърпят шок, който може да доведе до разпадането им.

Още: Чушките ще месести и едри както никога досега: Топ 3 народни рцепти за торене

Пожълтяването на листата може да зависи от наличните хранителни вещества и тяхната наличност за растенията. Гладното растение ни показва какво му липсва чрез появата на характерни промени в цвета на определени листа. Растението може да не изпитва липса на макро и микроелементи. Пожълтяването може да се появи и поради твърде много хранителни вещества в субстрата.

Още: Засаждате сладки чушки, прибирате люти - каква е причина?

Разгледайте растенията. Някои заболявания се характеризират със симптоми на обезцветяване и окапване на листата.

Също така, уверете се, че по листата, особено от долната страна, няма вредители като акари и листни въшки.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес