За да се получи богата реколта от ябълки, круши или грозде, грижите трябва да бъдат правилни, ефективни и навременни. Необходимо е да се извърши резитба, да се подхранят посевите и да се надяваме на хубаво време по време на цъфтежа.
Но пъпките, и дори узряващите плодове или горски плодове, могат да бъдат загубени във всеки един момент поради вредители, болести или екстремни метеорологични условия. Но можете да избегнете загуба, ако използвате цялостна защита за насажденията си. Тези препарати действат на всички етапи от вегетацията на популярните плодови и ягодоплодни култури и спомагат за надеждна защита на узряващата реколта.
Не на градинските болести
Още: Не я изхвърляйте: Ето какво да правите с окосената трева
Болестите са може би най-неприятният и коварен враг на овощните и ягодоплодните култури. В ранните етапи на разпространение инфекциите са невидими и не предизвикват никакви подозрения.
Когато се появят признаци по листата и плодовете, лечението се усложнява от наличието на цветове или развиващи се плодове. Без изключение, всички патогени намаляват имунитета на растенията и нарушават важни метаболитни процеси - от фотосинтезата до образуването на захари в плодовете или транспорта на минерали.
Заразените растения дават нискокачествени плодове или изобщо не плододават. Ето защо е много важно да се предпази градината от болести, без да се чака такъв негативен сценарий. Необходимо е предварително да се извърши превантивно третиране.
При ябълкови, крушови и лозови дървета помага за предотвратяване на разпространението на :
Още: Трябва ли да оставите босилекът да цъфти?
- краста;
- филостиктоза;
- гниене на плодове;
- оидиум;
- сиво и черно гниене;
- черно петно.
Вредителите са пречка за реколтата
Без ефективна защита, вредителите, разбира се, са истинска пречка за реколтата. Когато в градината се открият няколко вида насекоми едновременно, всичко в плодовите и ягодоплодните култури може да пострада – пъпки, листа, издънки, яйчници и узряващи плодове.
Някои вредители заместват други или се разбират добре помежду си. Освен това, най-ранните от тях се появяват още преди отварянето на пъпките. Производителността на растенията е значително намалена, а понякога пада почти до нула.
Още: Направете това преди юни, за да се радвате на красива лятна градина
За да се предпазят ябълковите дървета от цветни бръмбари, дърветата трябва да се пръскат на етапа на образуване на пъпки, когато бръмбарите масово заселват короните и започват да снасят яйца. Повторното третиране се извършва 20 дни след цъфтежа, в началната фаза на образуване на яйчниците. По това време ябълковите молци стават активни.
Третирането на крушите срещу крушови и жълто-кафяви цикадки се извършва веднага след цъфтежа, а след това отново след 20 дни. Тази схема позволява да се унищожи първото, най-активно поколение вредители, снасящи яйца, и зародишите, които се излюпват от яйцата. Насекомите, които се появяват по-късно, вече не превишават прага на вредност и не могат да причинят значителни щети.
Препоръчително е да се пръска гроздето срещу лозови листозавивачки и кафяви мраморни вонещици преди цъфтежа или веднага след него, а след това 20 дни по-късно.
Когато слънцето и топлината не са приятели
Още: Изпробвани и ефикасни: Тези методи ще спасят градината ви от нашествието на охлюви
Докато гроздето все още може да се нарече относително устойчива на топлина култура, ябълковите и крушовите дървета често реагират на слънчево и горещо време, като окапват яйчниците си.
Това е реакция на дърветата на прегряване, когато метаболитните процеси и транспортът на вода в короните са нарушени. Освен това, за много растения яркото слънце причинява слънчево изгаряне по листата и младите издънки, които все още не са защитени от здрави покривни тъкани.
Негативното въздействие на високата слънчева активност се утежнява значително от съпътстващи фактори:
- почвена суша;
- сухи ветрове;
- дефицит на определени елементи в диетата;
- повредена коренова система;
- минали или текущи заболявания.
Още: Тези често срещани грешки съсипват градината ви – ето какво да НЕ правите
При такива условия растенията изпитват силен стрес на фона на общо понижение на имунитета. Възстановяването след това е дълго и не винаги е пълно. Качеството на реколтата, както и образуването на нови вегетативни и генеративни пъпки, спада значително поради нарушена транспирация.
Ефективните комбинации от препарати спомагат за предпазване на овощните и ягодоплодните култури от основните проблеми - болести, вредители и горещо време и за получаване на постоянно високи добиви.
Още: 5 зеленчука, които ще удвоят реколтата ви - без допълнителна работа