Градинските ягоди не се нуждаят от специално представяне. Повечето градинари отглеждат поне един сорт. Често обаче болестите, вредителите и неблагоприятните условия погубват надеждите ни за богата реколта.
За щастие има растения, които помагат на културата да се развива добре и я предпазват от патогенни организми. Внимателният подбор на съседи ще създаде благоприятни условия за ягодите.
Защо ягодите се нуждаят от съседи?
Още: Не допускайте загуба на реколта: Ето как да предпазите плодовете още сега
Предимства на смесените засаждания
- Някои култури помагат на корените на градинските ягоди да усвояват по-добре хранителни вещества и микроелементи.
- Има растения, които подобряват вкуса и хранителната стойност на плодовете.
- Смесените насаждения объркват вредителите, като им пречат да намерят ягодите.
- При засаждане на няколко култури в едно легло не се наблюдава едностранно изчерпване на почвата, а хранителните вещества се консумират по-равномерно.
- Инсектицидните растения отделят вещества, които отблъскват патогени и вредители.
Друго неоспоримо предимство (не за ягодите, а за градинарите) е, че при комбинирани насаждения може да се събере по-висок общ добив от единица площ, отколкото при отглеждане на монокултура.
Основни видове взаимодействия между растенията
Още: Не я изхвърляйте: Ето какво да правите с окосената трева
Съществува такова нещо като алелопатия. Това е влиянието на растенията едно върху друго, чрез отделянето на определени вещества от корените, цветовете или листата. Въздействието може да бъде от два вида.
- Директно: Летливите съединения, отделяни от култури, засадени в близост до ягоди, имат благоприятен или отрицателен ефект върху тях. Веществата, отделяни от корените на растенията (ензими, захари, органични киселини), се абсорбират от кореновата система на ягодата.
- Косвено: Растенията променят химичния състав и структурата на почвата, правейки я подходяща или неподходяща за ягоди.
В допълнение към химичния ефект, растенията-компаньони имат и физически ефект, създавайки сянка, предотвратявайки растежа на плевели или задържайки влагата в почвата. Влиянието на растенията върху ягодоплодните култури може да бъде както положително, така и отрицателно, така че е необходимо внимателно да се подбират не само предшественици, но и съседи за любимия ви ягодоплоден храст.
Най-добрите спътници за ягоди
Още: Трябва ли да оставите босилекът да цъфти?
Компаньоните или растенията-компаньони са култури, които трябва да създават най-благоприятните условия за отглеждане на градински ягоди. Тази група включва много ароматни билки, бобови растения, цветя, подправки и зеленчуци.
Всички те влияят на ягодоплодния храст по различни начини. Например, глухарчето отделя етилен, който ускорява узряването на плодовете. Ето, кои са най-добрите спътници за ягодите:
- Боб
Бобовите растения имат уникалната способност да фиксират азот от въздуха. Ягодовата култура расте най-добре до боб, въпреки че може да се засажда и заедно с други видове. Когато се отглеждат заедно с други растения от семейство Бобови, храстите на градинските ягоди стават мощни и дават обилни плодове.
- Лук
Летливите серни съединения, отделяни от лука, са непоносими за повечето насекоми. Засадено до ягоди, растението действа като репелент срещу вредители. Когато засаждате праз, трябва да се уверите, че той не засенчва ягодоплодните храсти, тъй като е доста висок.
Още: Изпробвани и ефикасни: Тези методи ще спасят градината ви от нашествието на охлюви
- Магданоз
Коренната система на магданоза разхлабва почвата, създавайки благоприятни условия за растежа на ягодите. Освен това, зелената култура привлича хищни насекоми, които помагат в борбата с вредителите. Магданозът е едно от малкото растения, които отблъскват охлюви.
- Спанак
Спанакът е един от най-добрите съседи. Листата му покриват почвата, задържайки влагата в нея по-дълго. Корените отделят сапонини, вещества, които имат противогъбично и антимикробно действие и помагат на ягодите да усвояват по-добре хранителните вещества.
- Чесън
Подобно на лука, чесънът произвежда летливи серни съединения. Острата им миризма отблъсква вредителите по ягодите (акари, листни въшки и други). Освен това, чесънът произвежда вещества, които подобряват вкуса на горските плодове и предотвратяват увреждането им от бяло и сиво гниене.
Още: Тези често срещани грешки съсипват градината ви – ето какво да НЕ правите
- Маруля
Листата на марулята покриват земята, намалявайки растежа на плевелите, предотвратявайки изсъхването на почвата и предотвратявайки образуването на кора. Почвата остава рохкава, което осигурява добър достъп на кислород до корените на ягодите.
- Невен
Много вредители откриват ягодите по миризмата. Ако засадите невен до тях, цветята ще заглушат аромата на ягода със силния си аромат. Невена също така произвеждат вещество, което е токсично за кореновите нематоди, които атакуват корените на градинските ягоди.
- Репички
Репичките са чудесен спътник на ягодите. Узрява рано и може да се бере, преди ягодите да са пораснали. По време на престоя си в лехата, кореноплодите разхлабват почвата, подобрявайки структурата ѝ и я правят по-подходяща за отглеждане на ягодоплодни култури.
Още: Направете това преди юни, за да се радвате на красива лятна градина
- Градински чай
Пикантното растение маскира ягодовия храст от вредители с аромата си. Освен това, упоритият аромат на растението-компаньон дезориентира ненаситни охлюви, които могат бързо да унищожат реколтата. Цветовете на градинския чай привличат пчели и други опрашители, което спомага за увеличаване на добивите от ягоди. Смята се също, че ягодите, засадени до градински чай, стават по-ароматни и придобиват богат, отчетлив вкус.