Производството на зеле започва с отглеждане на разсад на закрито или сеитба на открито. Това позволява ранно прибиране на реколтата, използва се по-малко семена, по-лесно се осигуряват оптимални условия, а грижите и защитата на младите растения не са взискателни.
Този зеленчук е сравнително устойчив на ниски температури, което е негово предимство пред другите. Не е толкова взискателно, колкото производството на разсад от чушки или домати. Няма нужда от пресаждане или бране, и не изисква високи температури.
Ранни разсади, ранна реколта
Още: Лесно за отглежда, но трябва да знаете тези тънкости за зелето, ако искате богата реколта
Производството на разсад, датите на засаждане и прибиране на реколтата могат да бъдат коригирани. Засяването се извършва в оранжерии и разсадници. Времето за сеитба в южните райони за ранно зеле е до края на януари. Пресажда се през февруари и март, а е готова за прибиране на реколтата през май.
Какви растения да отглеждате до зелето, за да имате обилна реколта както никога досега
Пресажда се през март и април. Пристига за прибиране на реколтата през юни и юли. Вторият срок е запазен за сеитба през март, засаждане през май и прибиране на реколтата през август. Третият срок е късна сеитба в края на април и май на открито. Получените по този начин разсади се засаждат през юни и юли, а главите пристигат за прибиране на реколтата от октомври до края на декември.
Продължителността на периода на отглеждане на разсада също зависи от условията и сортовите характеристики. За ранното зеле той варира от 45 до 70 дни, за средно ранното зеле от 35 до 50, а за късното зеле от 30 до 40 дни.
Осигурете оптимални условия
Още: При отглеждане на зеле - ето кои тънкости носят богатата реколта
Това е растение с дълъг ден и най-големите изисквания към светлината са предявени при производството на разсад. Субстратът трябва да е умерено влажен. Ранните сортове имат малко по-ниски изисквания и ще трябва да осигурят 60 до 70 процента от водния капацитет на полето, докато късните сортове изискват влага до 80 процента.
Още: Да възможно е! Отглеждане на зеле без химикали в градината ви
Оптималната влажност на въздуха е от 60 до 90 процента. Въпреки факта, че зелето е издръжливо, успехът на производството е силно повлиян от режима на топлина и влажност. Може да покълне при температура от 2 до 3ºC, но покълването е много бавно, неравномерно и има по-голям шанс разсадът да се провали. Като цяло може да се каже, че няма нужда да се бърза със сеитбата на този зеленчук на открито, докато почвата не се затопли до 5ºC.
Засадете тези растения до зелето и реколтата му ще надмине всичките ви очаквания
За да се избегне това, е необходимо да се осигурят оптимални условия за покълване, поникване и растеж. При температура от 18 до 20ºC, покълва за два до три дни. В етапа на разсад те могат да издържат на краткотрайни слани.
Младите растения ще растат при температура около 7ºC, като оптималната е от 12 до 17ºC. Те са готови за засаждане, когато имат добре оформени корени и развити пет до седем листа. Преди да ги изнесете на открито и засадите, е необходимо да ги закалите или постепенно да привикнете младите растения към външните условия. Добре укрепените разсад могат да издържат на температури до -6º, но тези, които не са преминали през това третиране, ще загинат при -2ºC.