Какви тънкости има в засаждането на рукола

01 юли 2025, 17:19 часа

Руколата е непретенциозен листен зеленчук, който изпълва градината с пикантен аромат и освежава всяка салата. За да берете крехки, сочни листа седмица след седмица, е важно да познавате няколко практични хитрости – от избора на подходящ сорт до правилния момент за поливане. В следващите редове ще откриете работещите техники, които превръщат дори малката леха или балконското сандъче в постоянен източник на свежа рукола.

Засаждане и отглеждане на вкусната и страшно полезна РУКОЛА

Подготовка на почвата

Руколата предпочита рохкава, богата на хумус почва с леко алкална реакция (pH 6,5–7,2). Още през есента обърнете пласта на дълбочина около 20 см и внесете кофа добре угнил компост на квадратен метър. През пролетта разрохкайте повторно, за да се отворят капиляри, които задържат влага без да преовлажняват корените. Добре структурираната почва осигурява плавно освобождаване на хранителни вещества и подпомага бързото покълване на семената.

Бърза и много лесна: Как да отглеждаме рукола от семена

Избор на подходящ сорт

В магазините се предлагат два основни типа: култивирана рукола с по-широки листа и умерен вкус и така наречената дива рукола с фино нарязани листенца и по-пикантен аромат. Ако комбинирате двете, ще имате по-богат вкус и по-дълъг период на бране, защото дивата понася по-високи летни температури, а култивираната нараства по-бързо през хладните месеци.

рукола

Календар на сеитба и разстояния

Семената покълват при температура пет градуса, поради което руколата може да се сее от ранна пролет до средата на есента. За непрекъсната реколта сеитбата през две седмици е златното правило. Поръсете семената плитко – на около половин сантиметър – и ги притиснете леко с длан. Оставете десет сантиметра между растенията и двадесет и пет сантиметра между редовете. При по-голямо сгъстяване листата стават по-малки, но вкусът им се концентрира.

Какво да засадите в градината след чесън

Поливане и подхранване

Руколата расте бързо и се нуждае от равномерна влага. Най-добре се отразява поливане „капка по капка“, което поддържа лехата влажна без да преовлажнява. В сухи периоди проверявайте почвата всеки ден; ако горният сантиметър е сух, полейте. На всеки три седмици подхранвайте с течен тор, богат на азот – например запарка от коприва. Тя подсилва зеленото багрило и стимулира образуването на нови листа.

засаждане

Борба с вредители и болести

Най-честият вредител е бълхата по кръстоцветните, която прави миниатюрни дупчици по листата. За превенция покрийте лехата с тънък слой слама и редувайте рукола с лук или моркови. При по-силно нападение пригответе разтвор от настърган домашен сапун и лъжичка сода за хляб, напръскайте вечер и повторете след три дни. Мократа почва и липсата на проветрение са основна причина за сиво гниене; затова окопавайте леко и премахвайте пожълтели листа.

Бърза и много лесна: Как да отглеждаме рукола от семена

Отглеждане в саксии и сандъчета

Руколата е отлично решение за балкони и тераси. Изберете съд с дълбочина най-малко 15 см и осигурете дренажни отвори. Напълнете със смес от градинска почва, компост и шепа перлит за по-добро проветрение на корените. Сейте по същия начин – плитко и на разстояние – и дръжте съда на място с три до четири часа пряко слънце дневно. В жегите преместете в частична сянка, за да забавите прецъвтяването. Поливайте по-често, защото саксиите изсъхват по-бързо от откритата леха.

засаждане

Реколтиране и събиране на семена

Първите листа са готови за откъсване две-три седмици след покълване, когато достигнат седем сантиметра. Режете външните листа, а централната розетка оставяйте да продължи да расте. Ако температурата скочи рязко, растенията образуват цветонос и листата започват да горчат. Тогава изберете няколко здрави растения, оставете ги да цъфнат, съберете шушулките и изсушете семената за следващата година.

Каква е разликата между рукола и глухарче?

Защо домашно отгледаната рукола е по-вкусна?

Руколата се бере млада, а листата ѝ съдържат летливи ароматни масла, които намаляват бързо след откъсване. Когато растението е на крачка от кухнята ви, листата попадат на трапезата минути след рязането и запазват максимално витамин C, калий и антиоксиданти. Освен това сами избирате торовете и не рискувате високи нива на нитрати, характерни за някои комерсиални култури.

Рукола – защо е полезно да включим в менюто си това растение

Руколата не е взискателна култура, но успехът зависи от вниманието към детайла – от плитката сеитба до редовното подхранване и добрата вентилация. Сейте на интервали, следете влагата и предпазвайте от бълхи, за да берете свежи листа от ранна пролет до късна есен. Отглеждането ѝ в саксии е отлична възможност за градския балкон, а спазването на споменатите тънкости ще ви възнагради с ароматна и питателна зеленина, готова да обогати всяко ястие.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес