Бърза и лесна за отглеждане, руколата има отличителен, пикантен вкус, който добавя пикантен щрих към салатите. Листата на руколата имат добри нива на витамин C и фолиева киселина, както и калций и калий, и са отличен източник на витамини A, B и K. Обикновено се консумират сурови, така че не се намаляват ползите им от готвенето.
Както листата, така и цветовете на руколата са годни за консумация – цветовете са прекрасни декорации за салати и други ястия.
Как да отглеждаме рукола
Още: Глухарчето – от градината до чинията: Ползи и рецепти с дивата билка
Отглеждането на рукола е лесно. Семената на руколата се засяват най-добре директно в добра, плодородна почва. Засейте между март и септември или през есента, ако можете да осигурите защита – сеитбата на всеки две седмици през пролетта и лятото би трябвало да осигури непрекъснато снабдяване. С наближаването на есента покрийте руколата с листове градински плат, за да предпазите от студа, и бихте могли да имате реколта чак до първите слани.
Как да засадим рукола
Руколата развива дълъг стержнев корен, така че страда от нарушаване на кореновата система. Затова е най-добре да сеете рукола директно в добре подготвена почва, а не в тава за семена, за да се засадите по-късно. Преди сеитба, подгответе добре почвата и се уверете, че е без плевели, след което направете къса, плитка дупка с дълбочина около 1 см, полейте я и разпръснете семената на тънко. Покрийте леко с почва и внимателно притъпчете (вижте подробните инструкции стъпка по стъпка за засяване на рукола по-долу).
Руколата може да се засява в саксийни модули, които осигуряват повече пространство за развитие на корените. Просто се уверете, че сеете на тънки слоеве и пресаждате растенията, преди да са развили дългия си стержнев корен, за да предотвратите нарушаване на корените. Това може да бъде особено полезно, ако сеете в края на зимата за ранна реколта. Сейте на всеки две седмици за непрекъснато снабдяване от пролетта до първите слани. Проредете разсада на рукола, ако е необходимо, за да избегнете пренаселеност.
Още: Каква е разликата между рукола и глухарче?
Как да отглеждаме рукола в саксии
Руколата е лесна за отглеждане в саксии и се развива толкова добре, колкото и в земята, стига компостът да се поддържа равномерно влажен. Напълнете саксия с многофункционален компост без торф, разпръснете семената на тънък слой по повърхността и покрийте с тънък слой компост. Уплътнете внимателно и полейте обилно с лейка с прикрепена роза.
Как да се грижим за рукола
Премахнете цветните стъбла, за да удължите образуването на листа, освен ако не искате да ядете и цветовете, и семенните шушулки – и двете са годни за консумация.
Още: Засаждане и отглеждане на вкусната и страшно полезна РУКОЛА
Осигурете сянка през лятото, за да избегнете разрастване. Поддържайте почвата влажна, но не преполивайте, защото това може да „разреди“ пикантния вкус на листата.
Как да размножаваме рукола
След известно време вашите руколи ще цъфтят и ще дадат семена. Оставете семената да узреят и ги съберете, когато шушулките станат хартиени. Или можете да оставите руколата да се засява сама в лехата. Това би трябвало да ви гарантира постоянно снабдяване с рукола само от едно пакетче семена.
Вредители и болести
Още: Рукола – защо е полезно да включим в менюто си това растение
За разлика от други кръстоцветни, руколата е сравнително устойчива на вредители и болести. Бълхите могат да изядат малки дупки в листата, но това не влияе на цялостния вкус или ядливостта им. Ако обаче искате да ги отблъснете, можете да покриете реколтата с филц или фина мрежа, за да ги държите настрана.
Как да се прибере рукола
Руколата се отглежда най-добре като култура, която се отрязва и се събира отново, като се берат няколко листа от всяко растение. Съберете всеки лист от рукола, когато е достатъчно голям, за да го използвате, като го отрежете с ножица или просто го защипете между показалеца и палеца си.
Как да съхраняваме рукола
Още: Руколата е СУПЕР полезна! Ето за какво!
Листата от рукола се консумират най-добре пресни, но могат да се съхраняват в хладилник няколко дни в затворен контейнер. Възможно е да замразите руколата, но ще трябва да бланширате листата преди замразяване. За целта ги сварете за една минута, преди да ги потопите в леденостудена вода, да ги отцедите и да ги приберете в торбички за фризера.