Определяне на причината
Още: Това са най-добрите сортове пъпеши, дават добра реколта без много грижи
Още: 5 растения, които НЕ трябва да отглеждате до рози
За да разрешите проблем, трябва да знаете защо е възникнал. Доматите могат да се влошат и да се покрият с тъмни петна в резултат на инфекции и грешки в селскостопанската технология:
Причината за черните петна може е липсата на хранене:
- калций,
- желязо,
- магнезий.
Ако по листата се появят петна под формата на сребрист или лилав цъфтеж, растенията вероятно са отровени от прекомерно количество минерални торове.
Още: Само опитните градинари слагат няколко зърна от това в дупката при засаждане на картофи
Още: Защо хитрите градинари използват алуминиево фолио в градината
Веднага направете това, ако имате черни петна по доматите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засадете това до люляка и ще цъфти като луд
Още: 4 златни правила, за да покълнат семената в градината ви
Справянето с черните петна не е лесно. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-голям е шансът за успех. Важно е да не пропускате първите признаци на заболяването.
От гъбични лезии се използват препарати с мед или системни средства, които проникват в растителните тъкани. При дъждовно и студено време се използва 1% разтвор, а ако по корена на растенията вече са се появили черни петна, набези и плесени - 3%.
Бордолезовата течност има кратък период на лечение. След като го използвате, не можете да берете домати в продължение на 8 дни.
Още: Възможно ли е засаждане на кайсия от костилка?
Още: Майските дъждове са перфектното време за засаждане на тези цветя
Оранжерийните домати и храсти на открито, на които плодовете вече узряват, могат да бъдат третирани и защитени с биологични препарати, които са абсолютно безопасни за хората и топлокръвните животни: триходермин, фитоспорин и др. Подходящи са народни средства: пръскане с разредена суроватка, инфузия с чесън, отвара от пепел.
Техники за поливане на домати: Тайните на градинарите са разкрити
Болестта не идва от нищото. Зачатъците й са или върху семена, или по-често в градинската почва. За да не се покрият доматите с черни петна, трябва да обработите семената преди сеитбата в калиев перманганат и ежегодно да избирате ново място за доматите. На старото легло остават спори от патогенни гъбички и бактерии. Растенията могат да бъдат върнати на първоначалното им място не по-рано от 3-4 години.
Последици от заболяването
Петната по листата на храстите определено ще повлияят на добива. В най-добрия случай отделните плодове ще се влошат, в най-лошия - всички растения ще умрат. Ако не предприемете действия, забелязаният храст напълно спира развитието си и умира в рамките на няколко седмици. Първо, листата ще паднат от него, а след това доматите. Дори ако доматите останат да висят на храста, те ще загубят характерния си вкус и мирис, семената в тях ще покафенеят.
По-добре е да не ядете плодове от засегнатия храст и още повече да не използвате семената им.
Поливане на доматените растения и проблеми, за които да внимавате
Превантивни мерки в оранжерията и на открито
Преди сеитба всички семена, включително закупените, ако не са обработени от производителя, трябва да се потопят в бледо разтвор на фармацевтичен манган за 20 минути и след това да се измият в течаща вода. Перманганатът унищожава гъбичните спори и бактериите, намиращи се на повърхността на семената.
След прибиране на реколтата леглото с домати трябва да се почисти от растителни остатъци, корените да се изтръгнат от земята, всички листа и стъбла да се съберат и да се отнесат в компостната купчина.
В оранжерията почвата се дезинфекцира късно през есента с меден сулфат (50 g на 10 l). Самата сграда се измива с всякаква дезинфекционна течност за оранжерии.
Растенията определено ще се разболеят, ако са засадени в тежка глинеста почва. Мокро и студено е, корените при такива условия не могат да устоят на бактериите и бързо изгниват. Гниенето се разпространява отдолу нагоре, което води до тъмни петна по листата и плодовете. Глинеста почва трябва да се разрежда с пясък, като се въвежда във всяка дупка за засаждане и се разбърква старателно.