Инфарктът е болест, покосяваща в България около 15 000 души всяка година, като около 6 000 от тях не оцеляват.
Още: 4 показателя, които могат да спасят живота ви – следете ги редовно
Още: 7 храни, които буквално могат да променят психиката ви
Разпознаването на симптомите на острия коронарен синдром и бързото повикване на спешна медицинска помощ са от решаващо значение за преживяването и възстановяването. Инфарктът обикновено се получава от нарушаване на кръвоснабдяването и притока на кислород към сърцето поради запушване на коронарна артерия.
Погрешно се счита, че той е болест на възрастните хора. Зачестилите случаи на инфаркт сред младите и дори сред хората под 20-годишна възраст сочат, че коварното заболяване засяга всички възрастови групи.
Повечето хора са запознати с честите симптоми на инфаркта, известно им е, че се характеризира с остра болка в гърдите, излъчваща се към долната челюст и лявата ръка, изпотена и лепкава кожа, задух, сърцебиене. Реалността обаче показва, че познаването на тези симптоми е крайно недостатъчно. Всеки пети човек с остър коронарен синдром реално не изпитва никаква болка, а световъртеж, умора и задух. Това прави диагностицирането на заболяването трудно и понякога дори закъсняло, когато не заподозрете възможен проблем и не потърсите своевременно лекарска помощ.
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете киви всяка вечер преди лягане за 3 седмици
Още: Полезно ли е да се яде диня всеки ден през лятото?
6 симптома за ниско кръвно, които всички игнорираме
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Разкриха защо ставите болят преди дъжд
Още: Каква работа ни вършат сливиците и трябва ли да ги махнем?
Особено опасно е непознаването на един от симптомите, който често е единствен при възрастни хора – внезапно рязко понижаване на кръвното налягане без друга симптоматика. Само 1% от хората разпознават този опасен симптом и го свързват с възможен инфаркт. Късно потърсената помощ, която е следствие от неразпознаване на симптома, води до увеличена смъртност, можеща да бъде избегната.
За профилактика на инфаркта се препоръчва здравословно хранене, спорт, прием на аспирин и отказване от вредните навици като тютюнопушене и твърд алкохол, както и редовни профилактични прегледи с цел ранно установяване на отклонения от нормата. Поддържането на нормално тегло е силно препоръчително, за да не попаднете в капана на болестта. Избягването на стресови ситуации също е начин да съхраните сърцето здраво.