Нови изследвания сочат, че твърде дългият работен ден може да причини депресии. Предишни изследвания свързват дългото работно време с психологически разстройства, нарушение на съня и намаляване на когнитивните функции. Сега според данните, публикувани в списание "PLoS ONE", към този списък се прибавят и депресиите, предаде БГНЕС.
Още: Месо на скара и алкохол: Как тази комбинация влияе на тялото?
Още: Тиквички: Какви са ползите и вредите от тях, ако ги ядете сурови
След като анализирали условията на труд и личния статус на 2 000 британски служители на възраст между 35 и 55 години, авторите заключават, че да се работи 11 или повече часа увеличава два пъти риска от изпадане в депресивни състояния.
Учените са следили развитието на работещите в продължение на 6 години и изводите са недвусмислени. Тези, които са работили по 11 часа или повече, имат 2.3 – 2.5 по-голяма вероятност да развият депресия или тревожност в сравнение с работилите 7 или 8 часа.
Изследването е взимало предвид социално-икономическия статус и начина на живот на участниците, за да не се компроментират резултатите.
Още: Този зеленчук компенсира дефицита на магнезий - една порция на ден е достатъчна
Още: Защо здравето на човек зависи в голяма степен от състоянието на храносмилателната му система?
Профилът на рисковите групи е следният: семейни мъже или живеещи на семейни начала, заемащи отговорни постове или работещи под напрежение, и които консумират умерено алкохол.
Изследователите посочват, че данните са тревожни. Според Световната здравна организация /СЗО/ депресивните разстройства ще бъдат основна причина за заболяванията към 2030 година. Освен че засягат личния живот, те водят и до намаляване на производителността на труда и до загуба на работно време.
Още: Рибата, която вдига кръвното
Още: Учени: НЕ слагайте банани в смутитата