Правилното храносмилане и стомашно-чревната функция са важен ключ към здравето и общото състояние на човешкия организъм. За съжаление, както показва статистиката, почти 60% от възрастното население страда от различни заболявания на храносмилателния тракт.
Д-р Алшандре Кутиньо Тейшейра де Фрейташ ни разказва за тези проблеми тук.
Храносмилането е сложен и комплексен процес, който зависи от дейността на различни системи и органи на тялото. Проблеми с него може да възникнат по разнообразни причини от рода на следните.
Още: 5 любими храни пълни с пробиотици - нормализират храносмилането
Небалансирано меню
Преяждането, прекомерната консумация на мазни, пържени, сладки храни може да наруши храносмилането и да причини дискомфорт.
Постоянен стрес
Прекомерните емоции и създаденият от тях стрес влияят върху регулярното функциониране на храносмилателната система, което води до промени в апетита и забавяне на чревната подвижност. Понякога такива фактори дори причиняват синдром на раздразнените черва.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Недостатъчен прием на вода
Недостатъчното пиене на вода може да причини запек и да затрудни преминаването на храната през червата. Затова е важно през целия ден да пиете достатъчно чиста вода.
Нарушаване на чревната микрофлора
Чревната флора съдържа „добри“ и „лоши“ бактерии, чието съотношение е променливо под въздействието на различни фактори. Нарушаването на правилната микрофлора води до проблеми в храносмилането, диария и подуване на корема.
Още: Това е чай №1 за добро храносмилане
Хронични стомашно-чревни усложнения
Различни заболявания, като пептична язва, гастрит, жлъчнокаменна болест, целиакия и хроничен колит често нарушават работата на храносмилателната система и провокират редица неприятни симптоми.
Лекарствен прием
Някои лекарства от типа на болкоуспокояващи и антибиотици могат да повлияят негативно на чревната микрофлора и да причинят временни проблеми с храносмилането.
Слабоподвижен начин на живот
Недостатъчната физическа активност забавя работата на червата и води до запек.
5 съвета при храносмилателни проблеми
В случай, че усещате проблеми с храносмилането, би трябвало да се вслушате в някои лекарски препоръки. Тези съвети определено ще ви улеснят да се чувствате по-добре.
Балансирано и правилно хранене
В менюто си включвайте разнообразни храни: плодове, зеленчуци, протеини (риба, месо, бобови растения, ядки, яйца), зърнени храни и млечни продукти. Не забравяйте здравословните мазнини в менюто си - зехтин, авокадо, ядки и рибено масло, като същевременно ограничите приема на наситени и трансмазнини, които се намират в тлъстото месо и твърдото масло.
Пийте достатъчно вода през деня
Пиенето на достатъчно вода има жизненоважно значение при поддържането на здравето и правилното функциониране на организма. Водата участва в много процеси, включително регулиране на температурата, усвояване на хранителни вещества и поддържане на здрава кожа.
Редовна физическа активност
Регулярната и в достатъчна степен физическа активност играе ключова роля за поддържане на здравето. При това упражненията помагат за изгарянето на допълнителни калории и поддържането на здравословно тегло.
Затова не забравяйте за редовната физическа активност. Препоръчват се ходене, бягане, йога, плуване, защото тези видове дейности помагат за подобряване на чревната функция и храносмилането.
Справяне със стреса
Контролирането на стреса играе важна роля за поддържане на физическото и психическо здраве. Стресът може да се причинява от най-различни фактори: работа, финансови проблеми, лични отношения и др. Често постоянният стрес води до проблеми с храносмилането, което кара човек да изпитва редица неприятни симптоми.
Затова се опитайте да се отървете от постоянното безпокойство и тревоги. Отказът от лошите навици, нормализирането на съня и редовната физическа активност могат да помогнат за това.
Профилактични медицински прегледи
Ако храносмилателните проблеми са постоянни и водят до сериозно влошаване на качеството на живот, не трябва да отлагате посещението при лекар. Препоръчват се профилактични прегледи при гастроентеролог дори при липса на симптоми. Възможно е някои стомашно-чревни заболявания да нямат ясна клинична картина в ранните етапи.
Внимание! Тази статия е предназначена само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---