Рибата, която вдига кръвното

07 май 2025, 21:49 часа

Не всички видове риба са здравословни, а някои могат да бъдат вредни за хора с хипертония. В частност, две популярни риби съдържат голямо количество натрий, което допринася за повишаване на кръвното налягане, споделя диетологът д-р Шийна Бхагирути. 

Какви риби да избягвате - те вдигат кръвното

Рибата често е почитана заради своите омега-3 мастни киселини и ползи за здравето, но някои видове са свързани и с повишен риск от високо кръвно налягане.

Д-р Шийна Бхагирути отбелязва, че някои видове риба могат да повишат хипертонията, която е предвестник на сериозни здравословни проблеми като инфаркти и инсулти. По-специално, консумацията на сушена и пушена риба може да попречи на здравословния контрол на кръвното налягане. Хората с хипертония трябва да избягват консумацията на тези видове риба.

Това е най-полезната риба за тялото през пролетта

Въпреки високото си съдържание на протеини и хранителни вещества, сушената и пушена риба може да причини рязко повишаване на кръвното налягане поради високото съдържание на натрий.

„Когато ядем сол, тялото задържа вода. Когато преяждаме, допълнителната вода в кръвта оказва натиск върху стените на кръвоносните съдове, повишавайки кръвното налягане“, добавя експертът.

Диетологът съветва още: "За да контролирате по-добре приема на сол, проверявайте етикетите на храните и избягвайте храни с високо съдържание на сол, особено тези, които съдържат 1,5 гр или повече на 100 гр".

Д-р Шийна Бхагирути съветва да се избират алтернативи с по-ниско съдържание на сол, като консервирана или прясна риба, които предлагат предимствата на ниското съдържание на сол, като същевременно осигуряват достатъчно протеини и омега-3 мастни киселини.

Досега сте пържили рибата грешно - ето как е правилно да се прави, за да не залепва за тигана

Коя риба съдържа малко сол?

Рибите, които съдържат малко сол, обикновено са пресни или замразени несолени риби. Ето някои примери:

  • треска (прясна)
  • сьомга (прясна или замразена, непушена или неосолена)
  • палтус (пресен)
  • хек (прясна или замразена)
  • щука (прясна)
  • костур (речен или морски, необработен)
  • минтай (прясен или замразен).

Червената риба съдържа лесно смилаем протеин, който е необходим за растежа на мускулите и изграждането на нови клетки. Омега-3 мастните киселини в червената риба помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и артрит. Въпреки това, поради високото съдържание на сол, не трябва да ядете повече от 100-150 грама осолена риба. 

„Ако пренебрегнете тази препоръка, можете да провокирате появата на оток. Това не е опасно за здрави хора, но тези, които имат проблеми с бъбреците, високо кръвно налягане или сгъстена кръв, не трябва да пренебрегват този съвет. В противен случай състоянието може да се усложни и дори да доведе до инсулт“, съобщава още експертът.

По-здравословна от сьомгата и много по-евтина: Тази риба понижава холестерола

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес