Изследователи от университета на Киото са анализирали феномена щастие от гледна точка на неврологията.
Учените са стигнали до следния извод: ако човек е удовлетворен от живота и често изпитва положителни емоции, има по-голям обем на сиво вещество в теменната част, която отговаря за съзнанието и паметта. Изследването е публикувано в сп. Scientific Reports.
По време на експеримента японските учени сканирали мозъка на доброволците с магнитно-резонансна томография. Също така участниците в теста попълвали въпросници за това, колко щастливи се чувстват.
Изследването установило, че при хората, които са доволни от своя живот повече от другите, обемът на сиво вещество в предклинието е по-голям. Предклинието (прекунеус) е участък от теменната част на главния мозък, отговарящ за самосъзнанието на човека, неговата памет и визуално-пространственото възприятие.
Казано с други думи, колкото по-голямо е предклинието на човека, толкова по-малко преживява той за дреболии и толкова по-щастлив се чувства.
Учените смятат, че откритието им ще помогне да се открие начин за постигане на щастие благодарение на тренировки – например медитация, която според изследванията допринася за увеличаването на масата на сивото вещество в теменната част на главния мозък.