От вирусната инфекция, която продължава да се разпространява по света загинаха повече от 2600 души. Китай понася колосални икономически и репутационни загуби. Епидемията нанесе вреди на туризма, бизнеса и доведе до изолация на страната. Населението на планетата е на границата на паниката. Но се оказва, че разпространението на вируса доведе и до неочаквани положителни последици. Ето кои са те.
Още: Учени декодираха пълния геном на древен египтянин
Още: Проклятието на фараона може да помогне за лечение на левкемия
Нови знания за борбата с болестите
Как ще приключи епидемията и с какъв брой жертви засега не е възможно да се каже. Експертите от Световната банка и Световната здравна организация смятат, че светът е в опасност. В хода на нарастващата истерия звучат здравомислещи гласове. Така професорът от Хамбургският университет Томас Штаубхаар, специализирал в областта на икономиката на държавното стопанство и международните отношения заявява пред Die Welt, че като цяло коронавирус ще донесе повече ползи, отколкото нещастие. Напълно възможно е в търсенето на средства за въздействие върху коронавируса хората да придобият нови знания, които ще могат да бъдат прилагани в борбата с пандемиите, епидемиите и болестите. Както показва миналия опит трябва да се очаква, че данните, получени в борбата с този вирус по-късно на друго място може да спасят животи, да предотвратяват инфекции и да правят хората по-активни и продуктивни.
Профилактика на грипа
Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите
Според руския лекар Александър Мясников шумът около коронавируса ще доведе до това, че хората ще отделят повече внимание на мерките за профилактика и това ще им помогне да се предпазят от други инфекции. Сега хората по-често си мият ръцете и носят маски.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите
Екологичният ефект
Епидемията от коронавируса доведе до рязко понижаване на деловата и производствената активност в цял Китай. Много предприятия бяха затворени, служителите пуснати в безсрочен отпуск. Търсенето на въглища и нефт намаля, което се отрази на обемите на вредните емисии в атмосферата. Те също намаляват. До този извод стигнаха учените от финландския център за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух. В хода на работата си те са анализирали няколко икономически и екологични показатели. Изгарянето на въглища в електроцентралите на Китай е в своя минимум за последните четири години. Преработката на нефт в заводите е на минимум от 2015 година насам. Същото се отнася и за топенето на стомана. Освен това обемът на вътрешните авиополети е намалял със 70%.
Като цяло спадът в ключовите отрасли на китайската промишленост се оценява между 15 и 40%. Но няма лошо без добро - за последните две седмици отделянето на въглероден диоксид в Китай е намалял с една четвърт, а този на азотен диоксид с 36% в сравнение с аналогични а период от 2019 година.
Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето
Още: Защо лицата на бегачите на дълги разстояния се променят драстично? Учените обясняват
Actualno.com следи за вас разпространението на коронавируса и мерките за сигурност у нас в Live блог.