Ето колко трябва да ви се плати, ако работите по празниците
Обозначаването на ден в календара в червено означава, че той е за отдих или за празненство, но това не носи информацията, която е съществена за заплащането на работника - то зависи от това дали става дума за официален празник, или просто за почивен ден. При това често се случва официален празник да се падне в събота или в неделя - точно както се получава с наближаващата Коледа. Какво следва от това?
"По закон заплащането за работа на официален празник и в почивни дни е различно. Сега празничните 25 и 26 декември са в събота и неделя, а първите два работни дни след това са неприсъствени, но те нямат статута на официален празник“, уточнява адвокат Мирослав Димитров, експерт в КНСБ, пред БНР.
От това ще дойде разликата във възнаграждението на тези, които ще работят на 25 и 26 декември, с дължимото на онези, които ще бъдат на работа на 27 и 28 декември. Разликата идва от това дали те работят при петдневна работна седмица - по стандартно, обичайно работно време, или работят по график, при сумирано изчисляване на работното време.
Първата група при работа в почивни или празнични дни полага извънреден труд и това означава, че ѝ се полага увеличено възнаграждение на две различни правни основания – веднъж, защото са работили в почивен ден, и втори път – че са работили на официален празник, пояснява адв. Димитров.
Ако имате мухъл вкъщи - използвайте това, за да сте здрави
Обезвлажнителите за въздух помагат да създадете здравословна среда у дома, защото държат на разстояние влагата, акарите и стайната плес...
„Но за тези, които работят при сумирано изчисляване на работното време, увеличение се полага само за труд в празничните дни - тоест на 24, 25 и 26 декември.
Според Кодекса на труда хората, които се трудят на официалните празници, имат право на двойно възнаграждение (минимум). А ако трудът по празници е и извънреден, надницата е четворна, напомнят от Главна инспекция по труда.
За работата в т.нар. неприсъствени дни, с които се компенсира съвпадението на празниците с почивните, се заплаща по-високо възнаграждение само ако трудът е извънреден. Увеличението в този случай е със 75%. Това важи и при подневно отчитане на работното време. В тези случаи работодателят трябва да възложи работата с нарочна заповед, издадена поне 24 часа по-рано, с която работникът да е запознат срещу подпис.
Въпроси, свързани със заплащането по празниците, можете да задавате на горещия телефон на инспекцията по труда 0700 17 670.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛЕЗНО:
Учени: Това растение спира атеросклерозата и сваля кръвната захар
Този корен намалява умората и болката в мускулите, повишава концентрацията
Това са 5 – те най-мръсни храни, които всеки ден ядем
Защо на някои хора им става лошо при вида на лекар?
Няколко лъжици от тази подправка и нито едно яйце за Великден няма да се пукне
Лекар показа как е най-правилно да мерим температурата си
Винаги правете това, когато варите ЯЙЦА и нито едно няма да се пукне
Ако видите тези симптоми пред огледалото, страдате от недостиг на този витамин
Колко крачки трябва да правим на ден, за да се спасим от тези заболявания?
Редактор:
Actualno.com
Етикети: полезно