Какво трябва да направите преди лягане, за да не се будите през нощта?

24 февруари 2023, 12:00 часа

Защо се събуждаме през нощта? Това е въпрос, който много хора си задават всеки ден, въртейки се от една страна на друга, броейки овце, разхождайки се из къщата или опитвайки се по друг начин да накарат тялото си да си почине. Редовните събуждания нарушават нормалния ритъм на съня, като причиняват хронична умора, главоболие, раздразнителност, проблеми с паметта и концентрацията и дори намаляване на либидото. 

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 24 май /валутен калкулатор/

Още: Здравословни закуски, с които ще влезете бързо във форма за лятото

Редовният сън е много важен за правилното функциониране на целия организъм, особено на нервната система и мозъчната функция. 
Нуждата от сън се променя с възрастта. Децата и бебетата се нуждаят от най-много сън (новородените могат да спят до 20 часа на нощ, но децата в предучилищна и училищна възраст получават само 10 часа).

Възрастните спят средно по 7-8 часа, което все пак е една трета от денонощието. Сънят може да се раздели на две фази: NREM (фаза без бързи движения на очите) и REM (фаза с бързи движения на очите). 
Първата се характеризира с бавни движения на очите и се разделя на четири етапа. Във фазата REM очните ябълки започват да се движат малко по-бързо.

Появяват се и сънища, изтъкани от преживявания, натрупани през деня. 
Малко след заспиването започва фазата NREM, която обикновено продължава до 100 минути. След това мозъкът преминава във фазата REM, която продължава около 15 минути. Целият цикъл се повтаря четири до пет пъти.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 май /валутен калкулатор/

Още: Как да изгоним птиците от черешите – ето няколко хитрини

Често събуждане през нощта - на какво може да се дължи то?

Редовното събуждане през нощта е проблем, който не бива да се пренебрегва. Причината може да бъде съвсем обикновена, като например лошо прилягащ матрак или неподходяща възглавница. Прекалено твърдият матрак може да причини сърдечносъдови проблеми и болки в гърба, а прекалено мекият - прекомерно мускулно напрежение. И в двата случая ще пострада качеството на съня.

Хората със заболявания на гръбначния стълб също могат да се събудят през нощта поради болки във врата или шията. 
Трябва да обърнете внимание и на това дали спите твърде често по корем. Тази позиция води до лошо подреждане на гръбначния стълб и прекомерен натиск върху вътрешните органи. Лекарите и експертите по съня категорично не я препоръчват.

Защо не трябва да спим на дясната страна - до какво води това?

Още: Минимализъм в ежедневието: Как по-малкото понякога е повече?

Още: Постни храни пълни с протеин

Събуждането през нощта също може да има физическа или психологическа причина. Една от най-честите причини за нощните събуждания е прекомерният стрес. Емоционалните проблеми, свързани с работата или личния живот, затрудняват заспиването и комфортната почивка. Тогава си струва да помислите за техники за релаксация или, ако е възможно, да отделяте повече време през деня за почивка. 
Редовното събуждане през нощта може да е резултат от различни състояния, свързани с отделителната, сърдечносъдовата, дихателната, ендокринната или костно-ставната система. 

Събуждане в 2 часа през нощта

Когато съзнанието ни остава във фазата на съня, тялото работи интензивно! Съществува голяма вероятност събуждането в един и същи час да не е случайно. Между полунощ и 3 ч. сутринта черният дроб се активира, като отстранява натрупаните през деня замърсявания. Събуждането през нощта в тези часове може да е сигнал, че си струва да се вгледаме по-внимателно в това, което попада в чиниите ни.

Събуждане между 3 и 4 часа през нощта

Редовното събуждане в 3 или 4 часа през нощта може да е знак за дихателни проблеми или за твърде голямо емоционално натрупване. Добре е да си направите основен преглед, за да установите дали има нещо нередно с белите ви дробове, и ако причината за събуждането ви е твърде много стрес, да се опитате да откриете източника му.

Вредно ли е прекаленото спане?

Какво трябва да правите преди лягане, за да избегнете събуждане през нощта?

Струва си да мислите за съня като за вид терапия, предназначена за регенериране на цялото тяло. Ключът към подобряване на хигиената на съня е редовният начин на живот, т.е. фиксирано време за лягане и хранене. 

Преди лягане е препоръчителна лека разходка, кратък джогинг, игра с детето на детската площадка или дори работа в градината. 
Струва си да имате предвид и топлинния комфорт на мястото, където спите. 
Температурата в спалнята не трябва да бъде нито прекалено висока, нито прекалено ниска. Експертите твърдят, че спим най-добре при температура от около 18-20 градуса. 

Какво да не правите преди лягане, за да не се събуждате през нощта?

Ако искате да подобрите качеството на съня си, започнете с промяна на вредните навици. Непосредствено преди лягане не гледайте телевизия и не използвайте електронни устройства, които излъчват синя светлина, като таблети или смартфони. Експертите по съня препоръчват също така да избягвате стимулантите, т.е. пиенето на алкохол, кафе и кофеинови напитки преди лягане. Струва си също така да се откажете от пушенето на цигари.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес