Холестеролът е вещество, състоящо се от мазнини и стероиди, което в човешкото тяло действа като строителен материал за хормоните и клетъчните мембрани. По-голямата част от него се образува самостоятелно в черния дроб, останалото идва от храната. Холестеролът изобщо не е враг и не трябва да се страхувате от него. Разбира се, ако не говорим за "лошия" холестерол.
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 9 май /валутен калкулатор/
Още: Тази кухненска съставка премахва веднага петна от трева
Има три вида холестерол в кръвта: "добър" (HDL), "лош" (LDL) и "най-опасният" - нискомолекулен (VLDL). Увеличаването на нивото на последното става основната причина за появата на плаки в съдовете, което увеличава риска от инсулт и инфаркт на миокарда. Повишеният холестерол е животозастрашаващ, така че нивото му трябва да се следи своевременно и да може правилно да се „намалява“, когато стойностите му се повишат.
Този нощен симптом с пръстите на краката издава висок холестерол
Какво е холестерол?
Още: 3 ферментирали напитки, които помагат за отслабване
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 8 май /валутен калкулатор/
Когато хората чуят думата "холестерол", най-често го смятат за мазнина и вярват, че колкото по-мазна е храната, която ядат, толкова повече е това вещество. Холестеролът се определя чрез кръвен тест и наистина изглежда като вискозно вещество. Погрешно е да се счита за изключително вреден, тъй като е изключително важен за нашия организъм и се изразходва от него в процеса на производство на хормони и създаване на клетъчни мембрани. Той участва в работата на нервната, имунната и храносмилателната система, така че определено ниво на холестерол винаги трябва да има в тялото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е мозъчна мъгла - симптоми и причини
Още: Какво НЕ трябва да готвите в тиган с незалепващо покритие
Високите нива на холестерол в кръвта могат да доведат до развитие на атеросклероза, тоест образуване на плаки по стените на артериите. Протича безсимптомно и почти никога не се проявява. Но с течение на времето, поради холестероловия слой, артерията се стеснява и кръвният поток може да бъде нарушен чрез стесняване на лумена на артерията. В местата на стесняване се образува плътна формация, така наречената "холестеролна плака". Той не само блокира притока на кръв през съда, но и влошава неговата еластичност. Процесът на тяхното образуване се нарича "атеросклероза".
Сам по себе си холестеролът не е опасен. Усложненията, провокирани от прекомерното му ниво, могат да доведат до смърт. Атеросклерозата може да причини коронарна болест на сърцето, а усложненията в допълнение към миокарден инфаркт и инсулт могат да бъдат остра тромбоза. Списъкът с възможните последствия от високия холестерол е дълъг и зависи само от това кои артерии са засегнати.
Лекар: Тези 3 вида месо са най-полезни при висок холестерол
Още: Мача или зелен чай: Кое е по-полезно и какви са разликите
Още: Това упражнение намалява холестерола и подобрява кръвообращението
Какво повишава холестерола?
До 80% от холестерола се синтезира от човешкия черен дроб от мазнини и само 20% достига до него с храната. И то от продукти от животински произход.
Залагането на животински мазнини доскоро се смяташе за основна причина за високи нива на холестерол, но както се оказа по-късно, това не е напълно правилно предположение. В храната няма липопротеини с висока или ниска плътност, те стават такива по време на обработката в тялото. Следователно ендокринните заболявания, заболяванията на червата, черния дроб и надбъбречните жлези, метаболитните нарушения са основните причини за високи нива на холестерол.
Храни, които повишават холестерола:
· тлъсто свинско, агнешко, патешко, мас;
· колбаси;
· маргарин, майонеза;
· консервирани храни;
· лесно смилаеми въглехидрати;
· пържени храни;
· продукти с трансмазнини: чипс, крекери и др.
Веднага след като се появят първите симптоми на хиперхолестеролемия, тези храни трябва незабавно да бъдат изключени от диетата. Не забравяйте, че средно само 20% от холестерола влиза в кръвта отвън. Другата част от него се произвежда от самия човешки организъм. Следователно, ако се опитате да намалите нивото на мазнините с помощта на различни диети, така или иначе няма да можете да „премахнете“ по-голямата част от тях.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.