NASA създаде робот за разкопаване почвата на Луната и Марс

31 януари 2013, 09:31 часа • 14734 | прочитания

Изследването на близките до Земята космически обекти е постоянна цел на учени от цял свят. Те непрекъснато правят планове как да получат повече информация и материал за тестване от Космоса, което е причината за създаването на нови, все по-съвършени изследователски машини. Ето и порения такъв апарат. Той е на американската космическа агенция NASA, която стартира проект за разработването на робот за разкопаване на космическа почва.

Още: Рублени*, време е за истински референдум: В ЕС или при Путин

Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време

Името на машината е RASSOR. Според предварителните планове, тя ще се използва от учените за изучаването на повърхността на Луната и планетата Марс.


В окончателния си вид RASSOR ще тежи 45 килограма и ще може да изпълнява различни задачи в условията на ниска гравитация, достигаща една шеста от гравитационното поле на Земята. Роботът ще се придвижва лесно по повърхността на нашия спътник или Червената планета с помощта на чифт вериги. Разкопаването на скалистата почва на космическите обекти ще се осъществява чрез два въртящи се барабана със закрепени на тях лопатки.

Още: Съдебната система процъфтява - финансово

Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред

Товароподемността на робота ще достига 18 килограма. Предвижда се скоростта му на придвижване да бъде четири пъти по-висока, отколкото е скоростта на изследователския апарат Curiosity, който в момента изпълнява мисия на Марс. Да припомним - Curiosity е способен да преодолява разстояние от четири сантиметра за една секунда.

Плановете на специалистите от NASA са да изпратят RASSOR на космическия обект, който предстои да бъде изследван, заедно с още почти цял тон изследователско оборудване.


Събраните проби от почвата и от леда роботът съвсем самостоятелно ще превозва в подвижна лаборатория, където ще бъдат извършвани допълнителни тестове и анализи. Мисията на RASSOR би трябвало да продължи пет години при 16 часа непрекъснато копаене на денонощие, коментират учените.

Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите

Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование

Вече има действащ прототип на машината, с който в момента се провеждат тестове на Земята в условия, имитиращи тези на Луната. Едновременно с това от NASA са започнали да разработват робот-космически багер от следващо поколение - RASSOR 2. Изпитанията с него ще започнат не по-рано след година – през 2014 г. Кога точно роботът ще бъде изпратен в космическото пространство, засега не се уточнява.

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес