Що се отнася до препоръките в Доклада за върховенството на закона за 2024 г., България е постигнала следното: "Няма напредък": Европейската комисия иска от България повече присъди за корупция по високите етажи
- Няма по-нататъшен напредък по отношение на предприемането на стъпки за адаптиране на съответната законодателна рамка, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за запълване на вакантни позиции, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.
- Няма по-нататъшен напредък по отношение на проекта за законодателни изменения, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включване на съдебните органи в избора на неговите членове.
- Няма напредък, след решението за противоконституционност на използваната процедура, в осъществяването на плановете за приемане на механизъм за въвеждане на гаранции в процедурата по назначаване на избраните от Народното събрание членове на Висшия прокурорски съвет, като се гарантира тяхната независимост и се вземат предвид европейските стандарти, особено с оглед на ролята на прокурорския съвет при назначаването и освобождаването на главния прокурор.
- Все още няма напредък по осигуряването на подобрена ефективност на разследванията и солидни резултати в наказателното преследване и окончателните решения по дела за корупция на високо ниво, както и известен допълнителен напредък по институционалните реформи на Комисията за борба с корупцията.
- Ограничен напредък по отношение на подобряването на почтеността на висшите изпълнителни функции, като се вземат предвид европейските стандарти, по-специално чрез гарантиране на наличието на ясни стандарти за почтеност за (участниците в) правителството, както и на подходящ механизъм за санкциониране.
- Известен допълнителен напредък по отношение на работата, насочена към подобряване на прозрачността при разпределението на държавната реклама, по-специално по отношение на държавната реклама, договаряна чрез посредници като медийни агенции.
Всичко това, което прочетохте, са констатациите на Европейската комисия (ЕК) за състоянието на правосъдието в България. Излязоха точно тогава, когато ни приеха в еврозоната. От това по-голяма горчилка трудно може да се измисли.
Може, може - казал оптимистът. Още малко от доклада:
- Прилагането на Националната стратегия за борба с корупцията остава ограничено.
- Конституционният съд беше призован да преразгледа резултатите от изборите в няколко избирателни секции. Някои независими и регулаторни органи продължават да работят с изтекъл мандат.
- Продължават опасенията относно финансирането и политизирането на медийния регулатор (СЕМ).
Ще взема да спра да чета. Тези, които не четат, са толкова щастливи! Лошото е, че като не четат, не са и застраховани да не им се случват случки като тази с кмета на Варна Благомир Коцев. Поуката от тези доклади е точно тази - като не четем, не се интересуваме и не сме активни, когато трябва (на избори, при протести за каузи), накрая идва и нашият ред. Още: Обвинилата кмета на Варна Благомир Коцев в корупция: Коя е Пламенка Димитрова?
Автор: Ивайло Ачев
ПЪЛНИЯТ ДОКЛАД НА ЕК ЗА БЪЛГАРИЯ И ЗА ВСИЧКИ СТРАНИ-ЧЛЕНКИ НА ЕС - ТУК