Екзекуции ''за честта на исляма''

53611
Екзекуции ''за честта на исляма''
Снимка: Getty Images / Guliver

От началото на 2014 година в Саудитска Арабия са екзекутирани 60 души. Религиозни прегрешения също могат да се наказват със смърт, защото кралството се вживява в ролята на пазител на сунитския ислям.

Присъдата беше тежка, но според някои можело да бъде и още по-сурова. Раиф Бадауи беше разкритикувал на своя сайт "Саудитски либерал" някои от водещите саудитски религиозни водачи. Освен това се беше изказал критично по повод ролята на исляма в обществения живот на страната. "Обида на религиозните чувства" - гласеше присъдата срещу него, в която се казваше още, че е "унижил достойнството на ислямски сановници" и че е "преминал отвъд границата на послушанието". Впоследствие беше обвинен дори във "вероотстъпничество". В Саудитска Арабия това се наказва със смърт.

Украйна потвърди проевропейския си курс

Проевропейските партии спечелиха ясно мнозинство в новия украински парламент. В него все пак ще има и популисти, както и хора от бивши...

През юли 2013 беше произнесена и присъдата - 600 удара с камшик и седем години затвор. Раиф Бадауи обжалва решението на съда. През май тази година съдията му наложи нова присъда - 1 000 удара с камшик и десет години затвор. Бадауи трябва да плати и глоба в размер на 195 000 евро. Раиф Бадауи не е единичен случай. Съдилищата в Саудитска Арабия редовно произнасят драконовски присъди срещу правозащитници и критици на религиозните институции.

През юли 2014 година съд в Саудитска Арабия осъди активиста Уалид Абу ал Хаир на 15 години затвор. Според доклад на правозащитната организация "Амнести интернешънъл" съдиите са го признали за виновен за "непокорство пред владетеля", "съмнение в легитимността на кралската власт", "уронване доброто име на държавата чрез контакти с международни организации" и "разпространяване на информации, застрашаващи обществения ред". Уалид Абу ал Хаир също е правозащитник и работи като адвокат. Негов клиент е и Раиф Бадауи.

Разтегливи обвинения

Произнасяйки присъдата срещу ал Хаир, съдията се позова на новия антитерористичен закон. По времето, в което е повдигнато обвинението срещу адвоката, този закон обаче все още не бе в сила. Уалид Абу ал Хаир беше арестуван през 2013 година. А законът влезе в сила едва през февруари 2014 година. Законът цели да улесни преследването на терористични деяния. Към този вид престъпления законодателната власт в Саудитска Арабия причислява и следните неща: "опити за нарушаване на обществения ред", "застрашаване на сигурността на населението или държавата", "застрашаване на националното единство", и "уронване имиджа на държавата".

Тези доста общи формулировки позволяват на съдиите в Саудитска Арабия да произнасят най-сурови присъди. През последните две години радикално се увеличиха присъдите срещу правозащитници и блогъри. По този начин кралството на практика ограничава свободата на печата. В последната класация на "Репортери без граници", Саудитска Арабия се нарежда на 164 място сред общо 180 държави. Страната е световен шампион и по брой на извършените екзекуции. По данни на "Амнести интернешънъл", през 2013 години в страната са били изпълнени 79 смъртни присъди. А от началото на 2014 година досега са екзекутирани 60 души.

Сърбия остана без пари

От месеци насам се говори, че Сърбия е застрашена от фалит. Сега и премиерът Александър Вучич призна, че сръбската хазна е почти празн...

Престъпления срещу вярата

Смъртни присъди се произнасят и за т.нар. престъпления срещу вярата. В средата на октомври 2014 година специален наказателен съд в Рияд осъди на смърт шиитския духовник Нимр Бакир ал Нимр. В обвинителния акт срещу него можеше да се прочете, че призовавал към насилие между отделните религии и към неподчинение на властите.

"Тази присъда имаше сигнален ефект. Тя трябваше да покаже на света, че управляващите в Рияд няма да търпят никакви революционни тенденции или промени", казва ислямоведът Бено Пройшафт от университета в Мюнстер. Много от присъдите в Саудитска Арабия са произнесени срещу т.нар. "престъпления срещу религията". В това няма нищо чудно, твърди Бено Пройшафт. Саудитското кралско семейство се изживява в ролата на закрилник на исляма и защитник на светите ислямски места. И по този начин то дава теологическа обосновка за претенцията си да бъде водеща сила в сунитския свят. "От гледна точка на кралското семейство, всяка критика срещу религията е и критика срещу неговия ръководен стил и предизвикателство срещу монопола на властта му", казва Бено Пройшафт.

Предизвикателство и за германската дипломация

Катастрофалното положение с човешките права в Саудитска Арабия представлява сериозно предизвикателство и за германската дипломация. Защото Саудитска Арабия е важен стратегически и икономически субект на международната сцена, казва Ралф Мютцених, член на парламентарните комисии за външни отношения, човешки права и хуманитарна помощ в германския Бундестаг. Погазването на човешките права и особено изпълнението на смъртни наказания в Саудитска Арабия внасят допълнително напрежение в отношенията между двете страни. "Това води до сложни въпроси, които не бива да се игнорират. Те трябва открито да се поставят за разглеждане", заключава Мютцених.

Изчезналите деца на Турция

Жертва на педофили, наркотрафиканти и търговци на човешки органи: годишно в Турция безследно изчезват хиляди деца. Най-застрашени са ...

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com