Весела Коледа

11150
Весела Коледа
Снимка: iStock/Guliver

Честито Рождество Христово, скъпи читатели на Actualno.com. Дойде и той - най-хубавият християнски празник, който кара най-силно да блестят очичките на най-важните - децата. Да си пожелаем повече здраве, за да виждаме звездичките точно в тези очи.

В България коледните празници започват още от 24 декември. Тогава празнуваме Бъдни вечер, когато, според християнските обичаи, приключват предколедните пости, които траят 40 дни. Едно от най-популярните имена на Бъдни вечер е Малка Коледа, което е и още един знак кога започват празниците по случай раждането на Спасителя.

Днес, 25 декември, е същинската Коледа. Това е денят, в който се ражда Исус Христос. В мига на Рождеството в небето пламнала необикновена светлина, явил се ангел, който съобщил, че на света е дошъл Спасителят. Празникът е известен под имената Рождество Христово, Божик, Божич. В България Коледа като официален празник се утвърждава с решение на Народното събрание от 28 март 1990 година.

Освен религиозен празник, Коледа е и своеобразна граница във времето. Рождество Христово представлява началото на съвременното летоброене, което е в сила и до днес. Календарът е създаден от римския монах Дионисий, който е изчислил, че Христос се е родил 754 години след основаването на Рим.

Коледарите - българската празнична общност

Коледуването е обичай, познат ни още от IV век след Христа. Преминал през езическата обредност и християнството, днес той е символ на в...

Дядо Коледа и Дядо Мраз

Разбира се, най-хубавата традиция за мнозина, е идването на Дядо Коледа. Съвременният вид на милия старец се счита за дело на популярната американска компания Coca Cola, която изменя образа на Свети Никола от Мира с рекламна цел. Свети Никола е живял през трети-четвърти век след раждането на Христа във Византия и е останал в историята като изключително религиозен и благочестив човек, който е дарил цялото си богатство на най-бедните. В негова чест възниква обичаят да се разменят подаръци.

Дълги години в България Дядо Коледа беше известен като Дядо Мраз, а подаръците се даваха на Нова година. Дядо Мраз е образ от славянската митология, който е символ на зимата. Той е и символ на настъпването на Нова година – облечен е в червено-синя-бяла одежда. Дядо Мраз и внучката му Снежанка в съвременния си вид се раждат през 1930 година, когато в Съветския съюз Коледа била обявена за обикновен работен ден.

Елхата, под която Дядо Коледа слага подаръци, е традиция, възникнала в Германия. Старите германци вярвали, че в нея живее духът на гората, който ги закриля, а по-късно вечнозеленият цвят на клоните ѝ вече означавал вечна вяра в Исус Христос. Традицията повелява коледната елха да се слага на 23-ти декември и да се маха на 5-ти януари.

Именниците

Весели празници ни пожелава Google чрез шарен Doodle

С цветна картинка в новия си Doodle от търсачката Google ни пожелават весели празници. Макар днес да е 23 декември, и за някои все още ...

На Рождество Христово имен ден имат всички, които носят имената Христо, Христина, Християн, Християна, Кристиян, Кристияна, Кристина, Радослав, Радославa, Радостина, Радостин, Божидар, Емил, Емануил, Ренета. Техният празник е двоен, затова нека първи се чувстват поздравени, да не се спасят от здраве, щастие и късмет, както и всички покрай тях.

Коледната трапеза

За разлика от Бъдни вечер, на коледната трапеза се слага и месо. Няма задължение относно броя на ястията, но традицията повелява да има пуйка или свинско месо, а както знаем „свинско и винско” е фраза, от която кръвта на всеки българин бушува.

Коледа, разбира се, не може да мине без сладко – меденки, джинджифилови сладки, коледни кейкове и миризмата на канела. Тези сладки традиции са по-скоро привнесени от Западна Европа у нас, но едва ли някой има нещо против тях. У нас традицията повелява да се пекат гевреци, наречени колаци. Те се мажат с масло и се поднасят с мед или сладко.

Коледата по света

Почитаме св. преподобномъченица Евгения

Св. Евгения била римлянка, дъщеря на знатни родители – езичници. Баща й Филип бил управител на гр. Александрия и целия Египет. Тя...

Разбира се, Коледа е всеобщ празник, но празникът има свои традиции в различните държави по света. Ето и някои от тях:

Австралия - там Коледа често се празнува на плажа при 40 градуса температура. В Южното полукълбо Коледа съвпада с ваканцията и отпуските и австралийците обичат да прекарват празничната нощ в градината на светлината на свещи и факли. По традиция коледната елха тук се слага на 1 декември.

Австрия - това е страната, където се ражда известната коледна песен „Зимна нощ", изпълнена за пръв път в църквата „Свети Никола" в Обендорф, близо да Залцбург, през 1818 година.

Аржентина – хората там украсяват не елха, а вечно зелените дръвчета със сняг, направен от памук. Традиционно на Коледната вечеря цялото семейство се събира в лятната градина.

Армения - арменците празнуват Бъдни Вечер на 5 януари, а Коледа и Богоявление в един ден - на 6 януари, тъй като спазват Юлианския календар.

МС определи датите на религиозните празници за 2016 г. за различните вероизповедания

Правителството определи дните на религиозните празници през 2016 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното. Датите са ...

Бангладеш - по Коледа мъжете засаждат двойки от бананови дървета в близост до къщите си и до църквата. Малко преди Коледа те накланят листата им, така че да се образува дъга.

Бахамските острови – коледните чествания, наречени Junkanoo, се провеждат на 26-ти декември и 1-ви януари. Между 2 часа през нощта и сутринта огромен парад радва стотици хора с танци, музика и най-различни костюми.

Беларус - тук сламата е важен аспект от Коледа. Повечето от ярко оцветените играчки на елхата в Беларус са направени от слама във всякакви форми.

Белиз - елхата се украсява с лодки, символизиращи успешната риболовна индустрия на страната. Друга типична декорация са птиците, които са символ на мира.

Боливия - основният акцент на коледната украса е сцената "Рождество Христово". Повачето от тях са направени под формата на пирамида със самата ясла в горната част.

Св. Наум Преславско-Охридски

Св. преподобни Наум Охридски бил българин от благороден произход. Като оставил всичко, последвал славянските равноапостоли св. Кирил и ...

Босна и Херцеговина - коледните дръвчета са украсени с играчки, шоколад, светлини и цветни топки и традиционно гарнирани със звезди.

Бразилия - обичайте са доста различни поради различните вярвания. Една от традициите е направата на сцената на "Рождество Христово" или "Пресепио" (думата произлиза от иврит "presepium", което означава леглото от слама, на което Исус е спал за първи път във Витлеем).

Индия - Коледата е символ на братството. Всяка къща следва да се превърне в остров на топлотата и разбирателството. Семействата взаимно си ходят на гости и пеят песни, свирят на барабан и чинели, а през това време домакините ги черпят със сладки, плодове и им подаряват цветя. Християните в страната присъстват масово на коледната меса, която трае два-три часа.

Русия - празникът е отражение на славянските обичаи. Например, на Коледа, която се празнува на 7 януари заради броенето по Юлианския календар, момичетата, които още не са омъжени, изкачват стъпълата пред къщата, повтаряйки „да” или „не” , за да видят дали ще срещнат избраника на сърцето си. Друга традиция-символ: между клоните на елхата е била укривана дни наред клетка с бели гълъби, които са били пускани на свобода на Бъдни вечер с надеждата да се върнат с късмет и щастие.

САЩ - обикновено шест седмици преди Коледа по улиците на американските градове вече излизат стотици копия на Дядо Коледа. Този американски Дядо Коледа е бил вдъхновен от Свети Николас, защитника на децата. През 19 век един американски карикатурист пръв го изобразява с голям корем, бяла брада и червени дрехи. Според някои социологически проучвания 60% от американските деца между девет и десет години все още вярват в съществуването му. Близо до мексиканската граница хората украсяват градините си със свещи, сложени в кафяви хартиени пакети, наполовина пълни с пясък. Тези „луминариас" идват от Мексико. На югозапад хората не залагат на тежък коледен обяд, тъй като отиват на сърф следобед. И вместо елха, с червени ленти се украсяват вечнозелените палми.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com