Рибите стават по-малки от глобалното затопляне

27578
Рибите стават по-малки от глобалното затопляне

Климатичното затопляне не променя само температурата и съдържанието на кислород във водите на световните океани. То може да намали сериозно размера на рибите, които обитават водите, съобщава публикувано в неделя изследване, предаде БГНЕС.

Един от ключовите елементи за размера на рибите и морските безгръбначни животни е нуждата им от енергия. От момента, в който средата им не е в състояние да я осигури, рибите престават да растат.

Съдържанието на кислород във водата за тях е важен енергиен източник.

"Получаването на достатъчно кислород е постоянно предизвикателство за рибите. Колкото е по-голяма рибата, толкова по-голяма е необходимостта й", обяснява биологът Даниел Поули от Центъра за изследване на рибата към университета във Ванкувър, Британска Колумбия, Канада.

"По-топъл океан с по-малко кислород, какъвто ще го направят климатичните промени, ще усложни задачата на най-големите риби, които първи ще престанат да растат", добавя той.

Поули и неговите колеги опитват да изработят модел на въздействието на затоплянето върху повече от 600 вида риби по два общоприети сценария за периода 2001 – 2050 г.

Според изчисленията им, средното покачване на температурите на дъното на океана ще остане минимално /няколко стотни от градуса на десетилетие/, също както намаляването на концентрацията на кислород.

Във всички случаи "произтичащите от това промени в условията за достигане на максимална тежест на тялото са изненадващо големи", подчертават изследователите в труда, публикуван в британското списание Нейчър клаймът чейндж /Nature Climate Change/.

Общо взето, средното максимално тегло ще намалее от 14 до 24% между 2001 г. и 2050 г., смятат учените. Като еквивалент това е между 10 и 18 кг. за средно 77-килограмов човек.

Най-засегнат ще се окаже Индийският океан /24%/, следван от Атлантика /20%/ и Тихия океан /14%/, доколкото се отнася до тропическите и умерените зони.

"Изследването показва, че ако не се намалят емисиите на парниковите газове, последиците за морските екосистеми ще бъдат много по-тежки, отколкото се смяташе досега", твърдят изследователите, допълвайки, че други човешки въздействия като свръхулова на риба и замърсяването, може да засилят явлението.

Редактор: Яна Баярова

Климатът ще убие 100 милиона до 2030 г.

Климатичните промени ще убият повече от 100 милиона души до 2030 г. Това показват анализите в доклад на хуманитарната организация DARA....

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com