Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фрагменти космически боклук са заплаха за Земята

23 февруари 2016, 19:36 часа • 5148 прочитания

Големи фрагменти космически боклук, които не изгарят при навлизане в плътните слоеве на атмосферата, представляват опасност за жителите на Земята.

Руският главен център за разузнаване на космическата обстановка провежда постоянен контрол на слизането на тези обекти от орбита, казва началникът на центъра Андрей Калюта, цитиран от РИА Новости.

"Ние прогнозираме времето и точката на падането им, за да може при необходимост да уведомим и обезопасим региона, където това може да се случи", обяснява Калюта.

Полковникът разказва, че центърът разполага със съвременни високотехнологични специализирани средства, които събират информация за космическите обекти. Тези средства са разположени в различни региони на Русия, а също и извън страната.

Учените по света изразяват сериозна загриженост за количеството космически боклук на околоземна орбита. Според тях скоро той ще попречи и на по-нататъшните изследвания на Космоса.

Но най-голяма опасност представлява скоростта, с която се движи този боклук – 28,2 км/ч.

От 1957 година, когато е изпратен първият спътник на Земята, хората са оцапали Космоса до такава степен, че в скоро бъдеще това не само ще пречи на изследванията, но и ще стане опасно за Земята.

"Стигнали сме, така да се каже, "критична плътност". Доста големи обекти в Космоса се сблъскват помежду си и създават по-малък боклук по-бързо, отколкото той може да бъде отстранен", заяви наскоро бившият учен от НАСА Доналд Кеслер.

Според прогнозите му в края на краищата на околоземна орбита ще има толкова много боклук, че изследването на Дълбокия космос ще бъде просто невъзможно.

Сега повече от половин милион обекта техногенен космически боклук се намират на орбитата на Земята. Около 23 000 от тях са с размери на топка за софтбол.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес