България е сред най-старите култури и една от най-старите, а според някои източници и най-старата държава в Европа. В подкрепа на това твърдение са богатото културно-историческо наследство, с което малко страни на стария континент могат да се похвалят, най-старото обработено злато в Европа, открито именно в България, едни от най-старите следи от хомо сапиенс на континента, както и най-стария жив град в Европа, който е и сред 10-те най-стари градове в света. Знаете ли кой е този град? Научете историята му.
Още: Коя е най-голямата държава в Централна Азия?
Още: Как се приготвя царят на компотите - този от кайсии
Най-старият град в България
Най-старият град в България и Европа е жива история, град, в който културата, миналото и модерното са съчетани в едно балансирано цяло. През 2011 година Daily Telegraph определя като най-стария жив град в Европа и следователно като най-стария град в България Пловдив – древния и вечен град, чиято възраст е над 8000 години.
Градът е не само жив и днес, но продължава своето развитие, превръщайки се във важен просветен, транспортен, културен, икономически център на страната, вторият по големина у нас след столицата и един от най-богатите на исторически паметници и антични забележителности, привличащи туристи от цял свят градове. Дори е сочен за най-добрата дестинация за културен туризъм на стария континент. Не е случаен изборът на града за Европейска столица на културата през 2019 година.
Още: Как да си приготвим най-вкусния компот от праскови?
Още: Как да приготвим най-вкусния компот от череши?
Пловдив е град многолик, люлка на културата, пъстър и шарен като население. Град, в който всяко кътче разказва истории, град, който задължително трябва да посетиш, град, частици от чието минало ще ти разкрием.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 16 юли /валутен калкулатор/
Знаете ли какъв е гербът на град Пловдив?
Пловдив – най-старият град в България и Европа – научете историята му
Разпрострял снагата си на двата бряга на река Марица, най-старият град в България е полегнал в подножието на Родопите – величествената планина с душа, планината-магия, и в подножието на 6 хълма, поради които е познат като градът под тепетата. Територията на днешния град е била заселена още през Неолита, през IV хил. пр.н.е. са първите поселения на Небет тепе, където се разполагало най-старото известно селище на територията на днешния град, а век по-късно древният град е част от Одриското царство.
Още: Как се казва единственият метал, който е течен при стайна температура?
Още: Стихотворение на деня, 16 юли, от Радой Ралин
Следват завладяването на Пловдив от Филип македонски, попадането му в пределите на римската империя, опожаряването му от готите и включването на града в пределите на Първата Българска държава през 836 г. от хан Маламир. Независимо в чии предели е попадал и кой е владеел града от IV-III хилядолетие пр.н.е. животът там не е прекъсвал – именно този факт нарежда Пловдив на първо място сред най-старите градове в Европа и го определя и като най-стария град в България.
Всяка култура, всеки народ, обитавал, владял, развивал града е оставил своят следа в дебелите над 12 метра културни пластове. Целият град е един своеобразен музей на открито, богат и прочут с античния театър, римския стадион, базиликите, форума, римския одеон, старата баня, старите възрожденски къщи в напълно запазения стар град, археологическите паметници и всички онези забележителности в града, които разкриват истории и култури от древността. И до днес продължават да се откриват артефакти при разкопки в града по повод ремонти или строежи – Пловдив има още тайни за разкриване и още с какво да ни изненада.
Кой е най-големият квартал в Пловдив?
Пловдив е и градът на Съединението, град на храбреци, смели и родолюбиви българи. За да се докоснете до артефактите, съхранени през хилядолетната му история, ще ви трябват няколко седмици, така че няма да се опитваме да ви разкрием всички кътчета на града в една статия, но ще ви запознаем със старите имена на най-стария град в България
Как се е наричал Пловдив в миналото?
Някои изследователи сочат, че първоначално градът е кръстен на името на тракийския владетел Евмолп и че най-старото име на Пловдив е Евмолпия, което вероятно сте чували, ако някога в недалечното минало сте посещавали едноименни магазин в града. Други отричат това твърдение и сочат като най-старото име на града, което е категорично доказано, е Филипополис – на името на Филип Македонски, завладял града през 342 г. пр.н.е. От Филипополис произхожда и името Пълдин, превърнало се по-късно в Пловдив. Не виждате връзката? Пълдин произлиза от Pulpudava, където dava е тракийската дума за селище, а Pulpu е видоизмененото име на Филип. Турците го наричали Филибе, а римляните Тримонциум.
Съвременното име на града – Пловдив – е изписвано до изписвано до 1945 г. като Пловдивъ. За разлика от старите имена на редица български градове част от старите имена на Пловдив са широко известни и дори се използват в разговорната реч и днес, като мнозина наричат Пловдив Филибето или Пълдин, а други стари имена се използват за назоваване на улици, магазини, хотели и други обекти в града.