Всеки седми ученик на възраст между 15 г. и 18 г. отпада от училище, сочи статистика. За 2015 г. и 2016 г. броят на учениците, които са спрели да посещават учебни занятия, надвишава 21 000. Често изтъквани от родителите причини за отпадането на ромчета от училище са недостиг на средства, както и необходимост по-големите деца да помагат при отглеждането своите по-малки братя и сестри.
Още: Урок за българчета: История, познание или пропагандата на Кремъл се насажда в умовете им? (ВИДЕО)
Още: Правителството отпуска десетки милиони за училища, детски градини, салони и площадки
Липсата на мотивация поради незнанието на български език, емигриране, както и ранните бракове също се нареждат сред мотивите да не се посещават училищните занятия. Данните бяха съобщени от омбудсмана на България Мая Манолова. Тя посети Асеновград, за да участва в първото заседание на еднодневната Национална кръгла маса за реална политика и ефективно решаване проблемите на етническата интеграция, инициирана от кмета на града доктор Емил Караиванов. Темата на днешната дискусия, на която присъства и вицепремиерът Валери Симеонов, бе „Образование и трудова заетост“.
Информацията показва, че българската държава заема трето място в Европейския съюз по брой млади хора, които нито работят, нито учат. Числеността им достига 170 000, като 74% от тях са жители на малки населени места в страната.
В тази връзка, Манолова заяви, че ще настоява да бъде въведено задължително, но безплатно предучилищно образование. Ако идеята се реализира, това ще коства на Министерството на образованието сума в размер между 18 000 000 лева и 19 000 000 лева, тъй като издръжката на всяко дете възлиза на близо 280 лева годишно. Следващото, което планира да предложи омбудсманът, е децата да получават и безплатен обяд, което в случай, че бъде изпълнено, ще струва още толкова на държавната хазна. Искането си Манолова подкрепя с мотива, че тази мярка ще допринесе за получаване на равен старт на всички малчугани, пристъпващи в първи клас.
Още: МОН: Религията в училище няма да повлияе на биологията и физиката
Още: Не отговаря на потребностите на децата: Родители за новия предмет "Добродетели и религии“
Според нея повече пари, инвестирани в образование е равносилно на по-малко средства, похарчени за затвори, изграждане на полицейски участъци и прилагане на силови мерки. В днешния форум участие взеха също Деница Сачева - заместник-министър на Министерството на образованието и науката, кметове на общини и други официални гости.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Националната библиотека организира второто издание на Голямата диктовка
Още: Религията ще раздели децата: Притеснения за новия предмет в училищата