Руският език в училище и политиката на Путин спрямо България: Ожесточен политически спор къде е границата

08 май 2025, 06:23 часа • 2110 | прочитания

Точно преди 2 дни публикация на един от известните директори в София Диян Стаматов разбуни духовете. Причината - хвалба как осмокласници са посетили Руския културен център и там са се запознали с традиционни руски занаяти. Последваха реакции - защото официално България е считана за "неприятелска държава" и то от 3 години, като нашата страна влезе в руския списък по заповед на руския диктатор Владимир Путин. И още - Стаматов не е кой да е, не е просто директор на 119-то училище в София, но е и лидер на групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет.

Още: Молдова реши да затвори Руския културен център (ВИДЕО и СНИМКИ)

Политиката влезе с двата крака

"Путин обявява България за неприятелска държава. Виновни сме и защото сме имали партньорски бази за собствената ни защита на нашата си собствена територия и членуваме в НАТО. В същото време МОН участва дейно във форум за насърчаване на изучаването на руския език. Клето, клето МОН. Горките български ученици - ще останат напълно неподготвени от българската образователна система за живота след училище" - тази реакция на депутата от ПП-ББ Лена Бориславова предизвика реакция и от министъра на образованието Красимир Вълчев. Ето и главното в него:

Още: "Убийци" и запалено руско знаме: Скандален арест заради протест пред Руския културен център (ВИДЕО)

"Представител на МОН не е участвал в дискусия за руския език, организирана от Руския културно-информационен център. Подобни грешки лесно се правят, когато човек разчита основно на търсене в Google вместо на проверени източници и задълбочен анализ. (...) Затова, и за да избегнем бъдещи спекулации, още веднъж дадох указания на всички тях да бъдат особено внимателни при избора на теми, събития и организации, с които се асоциират.

(...) Последните седмици наблюдавам кампания срещу редица училища, в които се учи руски. Само защото са избрали профилиращ предмет "Руски език" (които впрочем не са толкова много). Написаното от Лена Бориславова очевидно е опит политически да се използват настроенията от тази кампания.

Правителството на Росен Желязков и ГЕРБ, част от които съм, винаги са заемали ясна позиция по отношение на руската военна агресия. С риск, обаче да разочаровам някои твърдолинейни русофоби и тези, които се заиграват политически в русофобията, ще кажа, че нямаме намерение да забраняваме изучаването на руски език или да изхвърляме от учебните програми Ломоносов, Менделеевата таблица, Пушкин и Чайковски. Образователната система не може да възпитава омраза към цял един народ, култура или държава. Тя трябва да възпитава осъдително отношение към човеконенавистническите и авторитарните режими, към агресорите, към погазването на човешки права и т.н. Но не възпитава омраза по принцип. Поне не в демократична страна.

За съжаление, има хора, които живеят, за да мразят – и затова разбират образованието единствено като средство за насаждане на омраза".

Дали обаче действително МОН не е участвало официално в друго събитие - форум за състоянието на руския език в България от края на февруари? Платформата BG Elves пресподели констатация, че има изтриване на информация за участието на МОН във форума - от Шуменския университет:

Самият Стаматов, когато се разшумя за случилото се, също коментира темата във Facebook. Той обаче нито с една дума не засегна темата как Русия и Путин се отнасят към България като цяло, включително в образователно-културен аспект и трябва ли да има съответно реципрочни мерки - Още: Румъния затваря Руския център за култура и наука в Букурещ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес