Правителството одобри 37 075 974 лева за изграждане и ремонт на училища и детски градини, физкултурни салони и спортни площадки. Осигурява се финансиране и за цялостно обновяване на студентски общежития. Средствата се предоставят за изпълнени вече дейности по четири програми на Министерството на образованието и науката. Общо 22 държавни професионални гимназии и 166 общински училища ще получат над 21 млн. лева за изграждане и цялостно обновяване на спортни площадки и физкултурни салони.
Над 11 млн. лева се предоставят на 9 висши училища за ремонтиране, саниране и проектиране на 11 студентски общежития. Осигурят се съвременни социално-битови условия за студентите и достъпна среда за хората с увреждания. Въвеждат се мерки за енергийна ефективност, които ще доведат до намаляване на разходите за издръжка на общежитията.
Още: Строят детски градини и училища с пари от продажба на държавни имоти
Още детайли
Над 3,1 млн. лева се разпределят между три общини за изпълнение на пет проекта. В Пловдив се инвестира в изграждането на нова детска градина, в реконструкцията на физкултурния салон и обособяването на нови класни стаи в ОУ „Яне Сандански“. Със средствата е създадена и нова сграда за детската градина в село Сотиря, както и нов учебен корпус към СУ „Васил Левски“ в Русе.
Над 1,6 млн. лева се изплащат за разширение и обновяване на три държавни гимназии и 9 общински училища и детски градини. Финансират се дейности по изграждане на нови учебни корпуси и пристройки към Варненска търговска гимназия "Георги Стойков Раковски", Национална природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" и 134. Средно училище "Димчо Дебелянов”. Предоставят се средства и за строежа, разширението и реконструкцията на детски градини и училища.
Снимка: iStock
Още: За да работят детските градини през лятото: СОС отпуска над 300 000 лв.
Малките детски градини и училища ще получават допълнително финансиране за работа с уязвими групи
Правителството прие изменения в Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование.
В правилата за разпределение на средствата за работа с деца и ученици от уязвими групи към средствата, определяни на база броя деца/ученици и броя на назначените образователни медиатори, социални работници или помощници на учителя, се въвежда допълнителен компонент за финансиране за институция. По този начин ще се подобри разпределението на средствата за работа с уязвими групи, като най-малките детски градини и училища ще разполагат с по-значим ресурс, обявиха от правителството.
С измененията по-ясно са разписани и ангажиментите на държавата и общините при финансирането на дейностите по интереси и кариерно консултиране. Също така се намалява исканият обем информация от Центровете за подкрепа на личностното развитие в попълваните от тях справки.
Още: Детски градини, училища, метро и паркинги: Бюджетът на София е „реалистичен, но недостатъчен“