Представената рамка на новия предмет "Добродетели и религии“ не отговаря на съвременните потребности на децата, на принципите на светското образование и на очакванията на родителската общност. Концепцията продължава да звучи неясно, както и не дава отговор на редица важни въпроси, касаещи същността на тази програма. Това се казва в позицията на "Асоциация "Родители", в която се изразява сериозно притеснение относно предложената вчера от Министерството на образованието и науката (МОН) концепция за новия задължителен учебен предмет.
ОЩЕ: Концепцията за "Добродетели и религии": Ето какви теми ще учат децата (ВИДЕО)
Кави са притесненията?
Според нея има смесване на религиозно и светско съдържание без ясно разграничение. Предлаганият модел включва три възможности - две религиозни (християнство и ислям) и една светска (етика), но ги обединява под един и същ предмет с обща структура. „Това създава неяснота относно характера на обучението и предпоставки за неравностойно третиране на светския избор. Светският характер на образованието в България е гарантиран от Конституцията (член 13) и трябва да бъде безусловно защитен“, настояват от "Родители".
„Липсват ясни образователни цели, стандарти и механизми за оценка“, се казва в позицията. В нея се отбелязва, че концепцията не представя конкретни учебни цели, очаквани резултати от обучението, нито ясно дефинирани методи за проследяване на напредъка. „Въвеждането на задължителен предмет без ясна визия за педагогическите и образователни резултати създава риск от формализирано, неефективно и неравнопоставено преподаване“, е мнението на асоциацията.
Отбелязва се също, че не е достатъчно обезпечаването с подготвен педагогически състав. Предвижда се началните учители да преподават всички алтернативи след краткосрочно обучение, включително теми с религиозен или философски характер. „Това не гарантира нито качеството на преподаване, нито етичната и културна чувствителност, необходима при работа с ценностни и светогледни теми“, смятат асоциацията.
Посочва се още, че в концепцията липсва яснота относно процеса, в който родителите ще правят своя избор между алтернативите - как ще бъдат информирани, какви ще са сроковете, дали ще има равнопоставен достъп до всички опции. "Опасяваме се, че това може да доведе до административен или социален натиск, както и до разделение между децата по религиозен или културен признак“, заявяват от организацията.
„Въпреки заявените възпитателни цели, концепцията не поставя акцент върху ключови умения на 21-ви век като развитие на социално-емоционална интелигентност; овладяване на емоции и конфликти; критично мислене и справяне с дезинформация; изграждане на емпатия, културна осъзнатост и гражданска активност. Предлаганите „добродетели“ са представени твърде абстрактно, без връзка със съвременната реалност, в която децата растат и се развиват. Без ясна интеграция на социално-емоционално обучение, този предмет не може да отговори на актуалните предизвикателства в класната стая и в обществото,“ се казва в позицията.
В нея се отбелязва, че макар да се твърди, че предметът ще изгражда „собствена ценностна система“, липсва механизъм за насърчаване на етична автономия и диалог. „Преподаването на „правилни добродетели“, без стимулиране на критическо мислене и самоосъзнат избор, рискува да се превърне в морална индоктринация, несъвместима със съвременното разбиране за образование“, е мнението на "Родители".
От асоциацията изразяват безпокойство, че не е ясно как новият предмет ще се съчетава с гражданското образование, философията, историята и литературата. Оттам допълват, че липсата на междупредметна координация може да доведе до дублиране на съдържание, противоречиви послания и претоварване на учениците с близки, но некоординирани теми.
„Формулировката „задължителен предмет с алтернативи“ е концептуално противоречива. Това поражда неясноти в правния статут на предмета, както и съмнения дали децата, избрали различни алтернативи, ще бъдат обучавани на равнопоставени и съизмерими нива“, се казва още в позицията.
ОЩЕ: Религията ще раздели децата: Притеснения за новия предмет в училищата
За какво настояват от асоциация "Родители"?
- да преосмисли концепцията в широк обществен и експертен диалог;
- да осигури истинско социално-емоционално и гражданско образование, базирано на светски, приобщаващи и доказано ефективни педагогически модели;
- да гарантира, че образованието в България ще остане светско, приобщаващо, съвременно и в интерес на всяко дете.
Припомняме, че на пресконференция министърът на образованието и науката Красимир Вълчев представи концепция за изучаването на добродетели и религии в българските училища. „Няма да се учи задължително религия, а в образователната ни система има термин за задължителноизбираем час. Той означава, че часът е задължителен и в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми и религия конфесионално няма да се учи задължително. Целта на този час е да усилим възпитателната функция в българските училища и възпитанието в добро, и в добродетели“, обясни образователният министър.