Как да получите 2 КОФИ домати от един корен

27 юни 2023, 16:17 часа

Ако искате да се насладите на изобилна реколта от домати, без да използвате сложни и уморителни методи за отглеждане, имаме за вас няколко прости правила, които ще ви помогнат да получите две кофи домати от един корен! Ето как.

Още: Кои са основните видове почви и лесно да определите тази във вашия двор?

Още: Най-красивите устойчиви на суша многогодишни растения

Тайната: Високите сортове домати

Изберете високи сортове домати, които виждате да са подходящи за района ви. Засаждайте по две растения, които са равни по височина, и ги съединете, като свържете стъблата им. Те ще се подкрепят взаимно. При засаждането на растенията в дупките, грижете се да не надвишават 3 см височина и да задържат водата на дълбочина от 30-35 см. Това ще позволи на кореновата система да се развие на по-голяма дълбочина и да не бъде изложена на променливите пролетни и летни температури в горния слой на почвата. Болестите на доматите често се появяват поради рязките изменения на температурата.

Поливайте пипера така и реколтата му винаги ще е богата

Още: Как да определим очаквания ни добив на домати от 1 декар?

Още: Как старите градинари задържат влагата в растенията през горещините

Когато първите две издънки се появят, оставете ги да пораснат и след това ги закрепете към почвата, за да укрепите кореновата система. Свържете върховете на издънките с главните две стъбла. Така ще получите общо 6 стъбла на храста. 

Сега сте готови да засадите разсада. През есента, преди засаждането поставям във всяка дупка, събрани през зимата, бананови кори, портокалови кори, лукови люспи, чеснови люспи, яйчени черупки и задължително по една прясна риба. Оранжерията ми е подготвена през есента, като я поливам няколко пъти. През пролетта, когато снегът започне да се топи, поставям оранжерията в тази подготвена градина. Под слънцето снегът се топи бързо. "Боклука", представляващ листа, клоните и други материали в градината, започват да гният и излъчват топлина. Когато времето позволява, полейте лехите в оранжерията с гореща вода и засейте семената в топлата почва. Земята се покрива с найлон и оранжерията се затваря. Дори ако падне сняг, растенията няма да измръзнат.

Напръскайте доматите с това преди цъфтежа и реколтата им ще е тройно по-богата

Разсадът, който се засажда, се покрива с бутилки. Ако денят е топъл и слънчев, бутилките се махат, а през нощта се слагат отново. След като опасността от измръзване отмине, бутилките се премахват. Не забравяйте да се грижите и за подхранването на почвата! Само поливането с вода няма да донесе значителни резултати. Торете доматите с различни смеси, като разтвор от мая, смес от коприва, хляб, пепел, вода с добавка на пъдпъдъча или пилешка тор. Когато разсадът се вкорени, го напръскайте с розов разтвор на калиев перманганат след 10 дни. След още 10 дни направете второ напръскване с разтвор от борна киселина, а след 10 дни - трето напръскване с йоден разтвор. Когато събирате семената, ги третирайте с трикопол, за да предотвратите гъбични заболявания и фитофтора.

Още: Торене на домати с пепел: точният начин и време

Още: Подхранване на ябълковите дървета, за да имате максимален добив

Полейте ябълката с това през юни и реколтата ще е по-богата от всякога

Следвайки тези съвети, можете да получите две кофи домати от само един корен. Изберете подходящи сортове, свържете растенията, развийте здрава коренова система, грижете се за почвата и подхранването, и ще се насладите на изобилие от свежи и сочни домати през целия сезон. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес