Мулчирането може да помогне за задържане на водата в почвата за по-дълги периоди от време и да я направи достъпна за растенията. Може да бъде безценно да се поддържа почвата влажна през лятото , когато растенията е вероятно да са особено жадни.
По кои признаци се познават преполятият пипер?
Майкъл О'Брайън , градински дизайнер в Лос Анджелис, Калифорния, препоръчва: „Нанесете органичен мулч около растенията си, за да задържите влагата в почвата. Мулчът действа като защитна бариера, предотвратявайки прекомерното изпарение и поддържайки температурата на почвата по-стабилна.“
Чрез мулчиране не само запазвате влагата и намалявате изпарението, но и корените на растението се поддържат хладни и това намалява стреса върху тях. Слой от материал като компост , дървени стърготини или слама с дебелина между два и четири инча е идеален за задържане на вода. Допълнителният бонус е, че мулчът ще добави и хранителни вещества към почвата, когато тя започне да се разлага.
Още: Вечер или сутрин - кога трябва да поливате градината през юли
Не преполивайте излишно
Преполиването може да бъде също толкова лошо, колкото и недополиването, и двете са способни да убият растенията и двете са често срещани грешки при поливане на градината . Лесно може да се стигне до свръхкомпенсиране по време на горещо време и да се мисли, че растенията ви се нуждаят от много допълнителна вода поради жегата.
Това обаче може да бъде вредно и да причини множество проблеми за растенията, тъй като може да доведе до гниене на корените и други проблеми. Прекомерното влага в почвата, повече отколкото растенията се нуждаят, може да доведе до забавен растеж, стресирани растения, по-податливи на вредители, както и на гъбични заболявания.
Винаги проверявайте нивото на влажност на почвата преди поливане. Добър начин за проверка, особено когато поливате растения в контейнери , е да използвате пръстите си, за да проверите нивата на влажност на няколко сантиметра под повърхността.
Още: Това е най-доброто време за поливане на градината в жегата
Не поливайте само повърхността
Ако поливате само повърхностно, вместо обилно, това може да причини множество проблеми на растенията. Единият е, че водата, която осигурявате пестеливо, няма да хидратира адекватно корените на растенията и те няма да могат да понасят повишени температури.
Поливане на градината: Най-честата грешка, която дори опитните градинари правят
Марк Лейн , награждаван градински дизайнер, автор и телевизионен водещ, препоръчва да не се „полива по малко“, иначе е много вероятно да видите последствията от това, когато температурите се повишат рязко.
Той добавя: „По-добре е растението да се полива добре и обилно. Поддържането на почвата влажна ще предотврати топлинния стрес, който може да се види по увяхващата листа. Ако почвата изсъхне и водата се загуби, състоянието на растенията ще се влоши, като те ще станат кафяви и хрупкави.“
Още: Без поливане: Как да защитите реколтата си от жегата
Другият проблем с поливането само на повърхността е, че растенията ще пуснат плитки корени. Тези корени не само няма да могат да търсят вода далеч от повърхностната зона на почвата, но и правят растението по-склонно към прегъване и счупване на корените при силни ветрове.