Превръщането на градината ви в процъфтяващ успех зависи от това да разберете видовете почви. Звучи сякаш може да има наука и до известна степен е така. Добрата новина е, че това е лесна наука.
Ключът е да се уверите, че отглеждате правилното растение в правилната почва. Ако растенията ви не се развиват толкова добре, колкото сте се надявали, това може да се дължи на факта, че не виреят добре в типа почва, която имате в градината си. Засаждането на влаголюбиви култури в сухи почви, например, ще доведе до лоши резултати и не особено щастливи растения.
Видовете почва се класифицират според цвета ѝ, размера на частиците, количеството органичен материал и количеството и вида на минералите в почвата. Процентът на пясък, тиня и глина, които съдържа, също е важен. За повечето градинари терминът „почва“ се използва за обозначаване на горните 40 см от земята, в която засаждате растения.
Още: Защо семената израстват най-бързо в рохкава почва
Ще трябва да направите и pH тест, за да определите киселинното или алкалното съотношение на почвата си, за да получите пълна картина на нейния състав.
Кои са основните видове почви?
Има смесица от почви и това зависи много от географията и мястото, където живеете, но те могат да бъдат категоризирани в основни групи.
Има три основни вида почва: пясък, тиня и глина, с множество подразделения по подобие на „песъчливо-глинеста глина“, „тинеста глина“ и т.н.
Още: Как да добавяте фосфор в почвата за здрави и бързо растящи растения
Как да разберете видовете почви?
Има няколко начина за проверка на видовете почва. Често най-лесният начин е просто да погледнете почвата и ще стане очевидно, особено ако е песъчлива или глинеста.
Като алтернатива, изкопайте малко и го докоснете, за да видите какво е на допир. Друг начин е да се свържете с местната градинарска група, която би трябвало да може да ви помогне.
Или опитайте този лесен тест с „кална почва“, който скоро ще ви каже какъв тип почва имате, ако все още не сте сигурни.
Още: Как да набавим калций в почвата
Как се прави тестът „кална треска“
Напълнете прозрачен буркан до две трети с вода, след което добавете градинска пръст, за да го напълните догоре. Разклатете добре, за да разбъркате почвата и полейте, след което оставете да се утаи за няколко дни, без да я разбърквате.
Докато частиците се утаяват на слоеве, може да видите как по-тежките частици пясък се утаяват на дъното, например, докато органичната материя плува близо до върха.
Глинестите и тинести почви се проявяват като мътна вода със слой от частици на дъното.
Още: Как овошките издават какво липсва на почвата в градината ви?
Пясъчните почви оставят водата бистра, като повечето частици образуват слой на дъното.
Торфените почви водят до това, че частици плуват по повърхността, а водата е леко мътна с тънък слой на дъното.
Варовитите почви оставят слой от бели фрагменти, които приличат на песъчинки по дъното, а водата става бледосива.
Глинестите почви са индикирани, ако водата е като цяло бистра, със слоести частици на дъното и най-фините частици на върха.
Още: 6 цветя, на които може да промените цвета им с този лесен трик
След като вече знаете типа на почвата си, всичко, което трябва да направите, е да проверите дали е необходимо да направите някакви подобрения в нея, след което да изберете растенията, които виреят в тези условия.
Как подобрявате видовете почви?
Всички видове почви се възползват от подобряването им, независимо от състава им. Ето какво трябва да знаете:
Подхранвайте почвата си, както подхранвате растенията си, и се уверете, че тя има достатъчно ключови хранителни вещества (като азот, фосфор и калий), като добавяте торове.
Още: Добавката, която ще трансформира градината ви – не е компост
Добавете още хранителни вещества, за да подобрите текстурата му, като компост, оборски тор или други органични вещества.
Обновете почвата си с култури за „зелено торене“ като бобови растения, детелина и елда, всички от които добавят азот към почвата за аерация, дренаж и текстура.
Добавяйте живи организми, когато е възможно, като червеи, микоризни гъби и други полезни насекоми, за да ускорите компостирането и да разпространите хранителните вещества в почвата.
Аерирайте глинестата почва, която е богата и тежка и се възползва от аериране и добавяне на органичен материал за подобряване на почвената ѝ структура.
Добавете обемиста органична материя към варовита почва, за да я подобрите като среда за отглеждане.