Как да определим очаквания ни добив на домати от 1 декар?

16 юли 2025, 07:35 часа

Добивът на домати зависи от комбинация от фактори, които влияят върху развитието на растенията по време на отглеждането. Най-важните фактори, които влияят върху добива, включват: температурни условия, осветление, достатъчно снабдяване с хранителни вещества, влага, превантивни мерки за предотвратяване на болести, борба с вредителите, правилно и навременно формиране на растенията. Но това далеч не са всички условия за увеличаване на реколтата.

От какво зависи реколтата на доматите?

Да се формулират в едно изречение и да се изброят всички фактори, които трябва да се вземат предвид, за да се увеличи добива на домати, е практически невъзможна задача.

Как да ускорите узряването на доматите без тор

Доматите са толкова прекрасна зеленчукова култура, която има много голям потенциал за образуване на фантастично високи добиви. На един храст те са способни да осигурят завързването на много голям брой плодове, поради своята особеност, те се разклоняват безкрайно и образуват плодни кичури на всяка нова издънка.

Целият проблем е как да се осигури такава богата реколта с достатъчно хранене, влага, топлина, светлина и да се постигне ускорено узряване на плодовете в условията на лятото. Затова градинарите трябва да бъдат находчиви, да смятат, да измислят интензивни технологии за отглеждане на домати и да прибягват до отглеждане на тази култура в затворени почвени конструкции.

Необходимо е да се „опитоми“ желанието на доматите да образуват безкрайно голям брой плодове, а не от „добрия живот“ да се използват методите на пасищно размножаване и оформяне на растенията, оставяйки на всеки храст броя плодове, които той е в състояние да осигури с торене и способни да узреят преди настъпването на неудобното за тази култура време.

Най-лесният начин да изчислим добива е по определена формула: бр. растения Х добив от 1 корен= общ добив

Подхранване на домати със сода за хляб

Ако растенията са засадени на разстояние едно от друго 80/40 см, то в 1 декар ще намерят място приблизително 3000 растения. Взимайки предвид средния добив от 2 кг на корен, то от 1 декар ще се добият между 4 и 8 тона домати. На открито добивът е до 5 тона, а в оранжерия – до 12 тона.

Девет прости земеделски техники за увеличаване добива на домати

1. Преди засаждане на разсад е необходимо семената да се накиснат в биорегулатори или стимуланти на растежа. Някои селскостопански компании продават семена, които вече са преминали предсеитбена подготовка, така че преди да приложите третирането, внимателно прочетете информацията на опаковката. По време на вегетацията на растенията ги напръскайте 3-4 пъти на интервали от 2-3 седмици с препоръчителните стимуланти на растежа, което заедно ще ви даде 15-20% увеличение на добива.

2. Навременното отстраняване на страничните издънки, достигнали дължина 5-7 см. Забавянето води до значителни загуби на реколтата.

3. Стриктно спазвайте честотата и нормите за поливане на доматите. Ако е възможно, поливайте доматите с намагнетизирана вода. Това ще увеличи броя на яйчниците по растенията, размера на плодовете и ще увеличи добива на домати с 15-20%.

4. В ранната фаза на плододаване, долните клони на доматите трябва да се отстраняват постепенно. Не повече от две наведнъж. Долните клони трябва да се подрязват на интервали от 6-8 дни и тази операция трябва да продължи, докато всички клони до първия плоден грозд бъдат отстранени.

Как правилно да поливаме доматите в жегата, за да спасим реколтата?

5. Подрязвайте периферните корени на доматите с лопата. Този агротехнически метод се използва, започвайки от периода на разсад, като постоянно увеличавате разстоянието от стъблото на растението до 30-35 см. Тази процедура стимулира развитието на нови странични разклонения, което увеличава площта на кореновата система.

6. Необходимо е да се въведе ежедневно разклащане на доматите през деня за по-добро завързване на плодовете като един от факторите за увеличаване на добива на домати. Ако осигурите оптимални условия за развитие на растенията във филмова или поликарбонатна оранжерия, не позволявайте температурата да надхвърли 32 градуса и най-важното, осигурете добра вентилация в оранжерията.

7. Необходимо е доматите да се прищипват своевременно в последния етап от вегетацията им, приблизително месец преди очаквания период на стабилно понижаване на нощните температури под 10 градуса. Това ще позволи да формират висококачествена реколта от вече завързани домати и да не се хабят хранителни вещества за завързване на нови, които няма да имат време да узреят.

8. Ако в последния етап от отглеждането на домати в оранжерия нощните температури постоянно падат под десет градуса по-рано от очакваното и все още има много неузрели плодове по доматените храсти, тогава трябва да прибегнете до метода на разкъсване на корените на растението и разцепване на стъблото.

Как да отгледате гигантски домати: 2 тора, които са задължителни през юли

9. При отглеждането на домати е необходимо да се съсредоточим не върху борбата болестите, а върху навременното прилагане на превантивни мерки.

Полагането на основата за бъдещата реколта започва със засаждането на семена за разсад и зависи от качеството на получения разсад. Доматът също трябва да бъде засаден правилно, така че растението да развие мощна коренова система, способна да осигури висок добив.

Както всяка зеленчукова култура, доматът изисква нашето внимание (може би малко повече от другите), нуждае се от ежедневни грижи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес