Канелата придава пикантност на сладките и е страхотна добавка към кафето. Тя е една от онези подправки, които могат да се консумират на всяко хранене и да се добавят към различни ястия. Но нейните ползите не се изчерпват единствено до аромата и вкусовите качества, които притежава.
Още: Това е най-доброто време за ядене на киви, плодът ще е 2 пъти по-полезен за тялото ви
Още: Какво ще се случи, ако преядете с череши?
Как канелата влияе на червата?
Канелата не съдържа много хранителни вещества, освен калций, калий и бета-каротин, но тя притежава естествени антимикробни свойства, които могат да ви предпазят от различни бактерии, гъбички и дрожди.
Според проучване от 2023 г. в списание Food & Function, канеленият екстракт може да помогне за облекчаване на диарията. Изследователите са създали капсули с воден екстракт от подправката, които са били направени от клоните на Cinnamomum cassia (китайска канела). В продължение на осем седмици една група хора с диария са приемали канелени капсули, което е довело до високи нива на изомаслена киселина в тялото, което е полезно за микробиома на червата.
Канела в градината - ето как я използват опитните градинари
Още: Лошо храносмилане? Тези 10 храни ще променят всичко
Още: Чувствате се отпаднали? Може би не ядете достатъчно протеин
Учените също така са установили, че групата с канела има повече разнообразни чревни бактерии и по-голям брой бактерии, които са свързани с по-добро храносмилане и здраве на червата.
Други ползи за здравето от канелата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 3 сутрешни навика, които помагат да намалите нивата на стрес през целия ден
Отбелязва се, че етеричното масло от канела, която се състои главно от канелен малдехид, може да спре растежа на много бактерии, включително Staphylococcus aureus, както и гъбички като Candida и плесени. Дори когато подправката се усвоява, нейните биоактивни съединения, като канелена киселина, продължават да поддържат антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти в тялото, според статия от 2023 г. в списание Foods.
На свой ред, статия от 2014 г. в Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine предполага, че метаболитите на канелата и съединенията, изолирани от нея, могат да помогнат за защитата на мозъка от увреждане и да подобрят симптомите на заболявания като болестта на Паркинсон и болестта на Алцхаймер.
"Полифенолите, съдържащи се в канелата, намаляват нивата на кръвната глюкоза и холестерола в проучвания върху животни. Екстрактът от канела може да подобри секрецията на инсулин и да предпази панкреаса от оксидативен стрес и възпаление", се добавя още в материала.
Още: По колко ягоди може да ядете на ден?
Мед и канела за отслабване - класически метод за борба с излишните килограми
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!