Ягодите са склад за хранителни вещества, които играят важна роля за поддържането на здравето. Те са отличен компонент на здравословното хранене. Руският гастроентеролог и диетолог д-р Елвира споделя какво е количеството от тези плодове, което трябва да се консумира на ден, за да се извлече максимална полза от тях.
Колко ягоди можете да ядете на ден?
"Само една порция – около осем плода – осигурява повече витамин C от един портокал", казва специалистът.
Средно възрастен може да изяде около 200-300 грама ягоди на ден, без да навреди на здравето. Препоръчителният дневен прием на горския плод варира в зависимост от възрастта, пола, нивото на физическа активност и цялостното здравословно състояние.
Как ягодите влияят на кръвната захар и холестерола?
Най-добре е да ядете ягоди през първата половина на деня, тъй като те съдържат естествени захари, които могат да осигурят бърз тласък на енергия. Това е чудесен избор за закуска или като лека закуска, която да ви държи енергични през целия ден.
"В идеалния случай яжте ягоди 30 минути преди основното хранене или 1-1,5 часа след хранене. Важно е да запомните, че консумацията на големи количества ягоди може да причини стомашно разстройство, включително подуване на корема", казва експертът.
Ползи от ягодите за тялото
„Ягодите са не само вкусни, но и много здравословни плодове, богати на витамини, минерали и антиоксиданти“, казва специалистът. Тези плодове съдържат витамини C, A, E, B група, фолиева киселина, както и минерали - калий, магнезий, фосфор, желязо. Аскорбиновата киселина в състава им помага за укрепване на имунната система, поддържане на здрава кожа и усвояване на желязо.
Антиоксидантите, наречени антоцианини, предпазват клетките и тъканите на тялото от увреждане от свободните радикали. Тези молекули могат да увредят здравите клетки, причинявайки оксидативен стрес.
Как млякото помага за богата реколта от сочни и вкусни ягоди?
Растителните химикали в ягодите намаляват високите нива на възпаление, което може да навреди на имунната система и да допринесе за редица заболявания, включително затлъстяване.
Количеството антоцианини се увеличава с узряването на плодовете. Това означава, че колкото по-червен е плодът, толкова повече антиоксиданти съдържа.
Пектинът и фибрите в плода подобряват храносмилането. Ягодите са и пребиотик - консумацията им стимулира растежа на „добрите“ бактерии в червата.
Има ли някакви вреди и противопоказания консумацията на ягоди?
Консумацията на ягоди може да бъде вредна в следните случаи:
- индивидуална непоносимост или алергия;
- стомашно-чревни заболявания в остър стадий - ягодите могат да причинят дразнене на лигавицата;
- наличието на определени заболявания на бъбреците или пикочните пътища, които ограничават консумацията на храни, богати на калий.
Всичко, което трябва да направите сега за изобилна и вкусна реколта от ягоди
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!