Лошо храносмилане? Тези 10 храни ще променят всичко

19 май 2025, 15:56 часа

Пребиотиците от пълнозърнести храни са естествени съединения, които се намират в определени храни и подхранват полезните бактерии в червата ни. Те осигуряват основни хранителни вещества и фибри, подпомагайки растежа и активността на пробиотиците.

Включването на тези богати на пребиотици храни в диетата ви може да има положителен ефект върху храносмилателното ви здраве. В тази статия ще разгледаме най-добрите пребиотици от пълнозърнести храни и техните ползи. Някои примери за пребиотици от пълноценни храни включват:

  • Корен от цикория

Още: Чувствате се отпаднали? Може би не ядете достатъчно протеин

Коренът от цикория е богат на пребиотично влакно, наречено инулин, което спомага за стимулиране на растежа на полезните бактерии в червата. Може да се консумира печена и смляна като заместител на кафе или да се използва като естествен подсладител.

  • Чесън

Чесънът съдържа пребиотик, наречен фруктоолигозахариди (FOS), който действа като храна за полезни бактерии. Включването на суров или сварен чесън в храната ви може да осигури пребиотични ползи.

  • Лук

Още: 8 начина да понижите мазнините в кръвта и да защитите сърцето си

Лукът е добър източник на пребиотични фибри, особено инулин и фруктоолигозахариди (FOS). Консумацията на суров или варен лук може да подпомогне растежа на здравословни чревни бактерии.

  • Йерусалимски артишок

Йерусалимският артишок съдържа високи нива на инулин, което го прави отличен пребиотик от пълноценна храна. Може да се консумира печен, сотиран или добавен към супи и яхнии.

  • Банани

Още: Диетолози разкриват: Този вид шоколад може да понижи риска от диабет

Бананите съдържат пребиотично фибри, наречено устойчиво нишесте, което спомага за растежа на полезните бактерии. Изберете леко зелени банани, за да увеличите максимално съдържанието им на устойчиво нишесте.

  • Аспержи

Аспержите са богати на инулин, което ги прави чудесен пребиотик от пълноценна храна. Насладете им се на скара, печени или сотирани, за да се възползвате от пребиотичните им ползи.

  • Праз

Още: 4 зеленчука, които прочистват кръвоносните съдове и пазят сърцето

Празът е член на семейството на лука и съдържа пребиотични фибри като инулин и фруктоолигозахариди. Той може да се използва в различни ястия, включително супи, яхнии и пържени ястия.

  • Ябълки

Ябълките съдържат пребиотични фибри, наречени пектин, което подпомага растежа на полезните бактерии. Консумирайте кората на ябълката, тъй като е особено богата на пектин.

  • Ленено семе

Още: 6 причини да ядете повече череши това лято

Лененото семе е добър източник на пребиотични фибри, по-специално разтворими фибри. Смлените ленени семена могат да се добавят към смутита, кисело мляко или печени изделия, за да се увеличи приемът на пребиотици.

  • Ечемик

Ечемикът е пълнозърнеста зърнена култура, богата на пребиотични фибри като бета-глюкани. Включването на ечемик в диетата ви, независимо дали в салати, супи или като гарнитура, може да осигури пребиотични ползи.

Пребиотиците от пълнозърнести храни са ценно допълнение към здравословната диета, тъй като те насърчават растежа и активността на полезните бактерии в червата. Чрез включването на богати на пребиотици храни като корен от цикория, чесън, лук и други, можете да подпомогнете храносмилателното си здраве и цялостното си благополучие.

Още: Чай №1 за намаляване на подуването на корема

Експериментирайте с различни пребиотици от пълнозърнести храни, за да разнообразите чревния си микробиом и да се насладите на предимствата на балансирания и процъфтяващ стомашно-чревен тракт. Не забравяйте, че здравите черва са основата за цялостно благополучие.

Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите от вашия лекар и не е предназначена да покрие всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Тази информация може да не отговаря на вашето специфично здравословно състояние. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: Вкусът на пролетта: Какво да ядете точно сега за повече енергия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес