Кои напитки са опасни през лятото

28 юни 2017, 09:23 часа

Алкохолът, кофеиновите и енергийните напитки трябва да се избягват и редуцират през лятото. Това каза д-р Пламен Кръстев, инвазивен кардиолог от Клиниката по кардиология към УМБАЛ „Св. Екатерина“ - София, в интервю за Агенция „Фокус“ за това какви рискове крият жегите през лятото за хората със сърдечни заболявания.

Още: По какъв начин тялото алармира, че имаме недостиг на магнезий?

Още: 30 дни без захар: Ето какво се случва с тялото ви

По думите му кофеиновите и енергийните напитки при пациенти с исхемична болест на сърцето, със сърдечна недостатъчност е необходимо да се редуцират и избягват, предвид негативното влияние на кофеина върху функцията на сърцето. „В жегите е необходимо употребата на концентрат на алкохол да се избягва и редуцира до минимум“, добави д-р Кръстев.

„През лятото е необходимо човек да приема много повече количества течност спрямо другите сезони. Предвид интензитираните процеси в организма, свързани с активизиране на метаболизма, има по-голям процент на изпотяване и тази течност трябва да се възстановява. Най-лесният начин е с увеличаване на приема ѝ. По принцип за оптималната доза течност или вода за едно денонощие при един човек за 1 кг тегло е 30мл“, каза д-р Кръстев.

По думите му абсолютно всички жизнено-важни процеси в човешкия организъм са на фона на водна среда. „Ако не се възстанови балансът в човешкия организъм, се изгубят тези течности и процентното съдържание на водата, се потискат абсолютно всички функции и показатели на организма. Това води до промяна в сърдечна честота, артериалното налягане, до дехидратация на кожата и отпадналост“, допълни кардиологът.

Още: Заземяване: 5 здравословни причини да ходите боси по тревата

Още: Тези ядки регулират кръвната захар и свалят холестерола

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес