Рекорден брой бегачи взеха участие в маратона на Стара Загора

1654
Снимка: Община Стара Загора

В Стара Загора днес бе даден старта на веригата маратони обединени под мотото „Бягането като начин на живот“. За седма поредна година Маратон Стара Загора привлече елитни състезатели и много любители на бягането. Над 800 бегачи от 16 страни се включиха в надпреварата. Участниците избираха между три дистанции - класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км. Организатори са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Асоциация "Спорт в свободното време", Спортен клуб лека атлетика Берое, Спортен клуб Ракета и БФЛА.

Най-малката участничка в тазгодишното издание на Маратон Стара Загора беше 9-годишната Габче Стайкова, която се включи в надпреварата като пробяга разстоянието от 10.5 км. Най-възрастните участници беха Иван Грозев и Вълко Гошков. Трасето пробяга и едногодишния Голдън Ретривър-Один.

Над 800 бегачи от България и чужбина ще тичат на маратона в Стара Загора

Седмото поредно издание на „Маратон Стара Загора“ 2022 ще събере в Града на липите тази неделя, 3 април, елитни бегачи от Б...

Точно в 9,00 часа на площада пред Община Стара Загора бе даден старта на класическата дистанция и полумаратона, а десет минути след това стартираха състезателите на 10.5 км. Стартът бе даден от Красимира Чахова – зам.-кмет на Стара Загора. Тя поздрави участниците, пожелаха им успех и подчерта всеобщата амбиция Маратон Стара Загора да се разраства и надгражда всяка изминала година. За това говорят все по-добрите резултати, все по-големият интерес и все повечето участници.

Трасето премина по бул. „Цар Симеон Велики“ на изток, след бул.”Патриарх Евтимий” участниците продължиха по северното пътно платно на бул. „Цар Симеон Велики“, по надлез „Наталия“ и по северното пътно платно на бул. „Никола Петков“. Маршрута продължи до магазин „Метро“, като се използва северното пътно платно на път ІІ-66.

Убедителна победа при жените в класическата дистанция на маратона- 42 км постигна Надежда Ангелова, която пробяга трасето за 3:04:04. Втора се класира Ивелина Маджарова с време 3:13:42, а бронзът отиде при Борислава Видева - 3:21:17.

Победата в същата дисциплина при мъжете завоюва Омер Алканоглу от Турция, който записа резултат 2:31:15 часа. Втори на 45 секунди след него се нареди най-добрият български маратонец Шабан Мустафа (2:32:00), а трети остана Aлександър Спасов (2:46:23).

Община Стара Загора въвежда временна организация на движението заради маратон

Община Стара Загора въвежда временна организация на движението във връзка с провеждане на Маратон „Стара Загора 2022“, за о...

В полумаратона при мъжете най-бърз беше миналогодишният победител Богдан Семьонович от Украйна с резултат (1:07:19), следван от Стоян Владков (1:08:30) и Йоло Николов (1:08:42). Първо място в полумаратона при жените спечели Милица Мирчева (1:13:48) от България, следвана от съпругата на шампиона при мъжете Наталия Семьонович (1:15:36). Бронзът завоюва Маринела Нинева (1:15:52).

В дистанцията 10.5 км при мъжете победата грабна за трети пореден път - българинът Християн Стоянов, сребърен медалист от Параолимпиадата в Токио, с резултат 32:52 минути. Седемдесет и две секунди след него финишира Сава Тодоров (34:04), трети се нареди Иван Андреев (34:16). При жените успехът беше за Лиляна Георгиева. Българската атлетка спечели състезанието за трети път. Тя пробяга разстоянието за 39:45 минути, следвана от Силвия Георгиева (40:48) . Съпругата на футболиста на Берое Дани Генов – Симона Генова, която е майка на 2 деца, допълни местата на подиума, финиширайки трета с резултат 41:40 мин.

Световният вицешампион и европейски златен медалист за младежи в биатлона от тази година Благой Тодев пробяга 21-километровата дистанция заедно със своята приятелка Илияна Стефанова, дъщеря на националния рекордьор на България в маратона и полумаратона Петко Стефанов. Двамата финишираха заедно – 1:34:38.

Всички участници, завършили една от трите дистанции получиха медали, а призьорите в отделните дисциплини и парични награди. Наградени бяха и ветераните - 45+, в отделните дисциплини.