В сезона на ягодите те присъстват в менюто ни почти всеки ден. Този ароматен плод е най-вкусен през месеците май и юни, тъй като тогава зрее на естествена слънчева светлина. Но дори и през този период, може да се случи да останем разочаровани от покупката си. Това се дължи на грешките, които допускаме при избора на ягоди.
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 13 юли /валутен калкулатор/
Още: Какво е алкална вода и има ли реални ползи от нея?
Обикновено се спираме на плодовете с еднакъв външен вид.
Но ягодите, които са отглеждани без използване на химикали и изкуствена тор, се отличават с жилки и с различна големина на всеки плод.
Първо, обърнете внимание на миризмата: ягодите трябва да миришат на ягоди. Ако нямат специфичния за тях аромат, по-добре е да откажете покупката.
Също така не трябва да избирате най-лъскавите плодове. Това показва единствено, че са обработени с вредни вещества. Плодовете трябва да са сухи и да имат естествен цвят.
Още: Защо консервирането на манатарки не е шега работа - ето какво трябва да знаем
Още: Какви трикове има в консервирането на бакла
Ако искате да си купите наистина хубави, вкусни и качествени ягоди, отидете на пазара. Заложете на продукти местно производство.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се прави най-лесно консервирането на червено цвекло в буркани
Използвайте сетивата си, за да изберете правилните ягоди. Погледнете отблизо плода. Цветът му трябва да бъде еднороден тъмночервен, без никакви петна, листенцата трябва да са зелени (това е знак за свежест). На допир узрелите ягоди са умерено твърди.
Избягвайте покупката на големи ягоди - това не означават, че те са вкусни, а по-скоро обратното. Може да съдържат твърде много вода и големината им да се дължи на излишък от различни торове. Заложете на малки до средни по големина плодове, но не забравяйте, че има различни сортове ягоди, за които е присъщ определен размер.
Обърнете внимание на опаковката и контейнера, в който са ягодите. Ако на дъното или по стените му има влага, това означава, че плодовете са съхранявани по-дълго от нормалното. Много често най-отгоре са ягодите с по-привлекателен вид, а под тях се крият такива с по-ниско качество или негодните за консумация плодове.
Още: Лекар: Истина или мит е, че детоксикацията прочиства тялото
Още: Това е кръвната група на столетниците
Не по-важно от спазването на тези правила при избора на ягоди е тяхното правилно съхранение след покупката. Тези вкусни плодове обичат сухотата, прохладата и нежното боравене. След като се приберете у дома с покупките, веднага прехвърлете ягодите в отделен съд като ги подредите на един ред и след това ги приберете в хладилника. По този начин те ще издържат 2-3 дни при оптимална температура на съхранение от 2 градуса по Целзий.