Като руския газ: ЕС може да стане зависим от китайските батерии

1647
Като руския газ: ЕС може да стане зависим от китайските батерии
Снимка: Shutterstock

Европейският съюз може да стане толкова зависим от Китай по отношение на литиево-йонни батерии и горивни клетки до 2030 г., колкото беше от енергийните доставки на Русия преди войната в Украйна, освен ако не предприеме строги мерки, се посочва в анализ подготвен за европейските лидери, предаде Ротйерс. Очаква е документът да бъде разгледан на неформалната им среща в испанския град Гранада в началото на октомври на фона на оживен дебат за увеличаване на икономическата сигурност и независимост на ЕС.

В доклада, до който Ройтерс е получил достъп, се посочва, че поради непостоянния характер на възобновяемите енергийни източници като слънце и вятър, Европа ще има нужда от начини за съхраняване на енергия, за да постигне целта си за нулеви нетни емисии на въглероден диоксид до 2050 г. "Това рязко ще повиши търсенето ни на литиево-йонни батерии, горивни клетки и електролизатори (устройства за разделяна на водната молекула на кислород и водород - бел. ред.), което се очаква да се нарасне между 10 и 30 пъти през следващите години", се казва в документа, изготвен от испанското председателство на ЕС.

ЕС разчита на китайски внос на литиево-йонни батерии

Докато ЕС има водеща позиция в междинните и монтажните фази на производството на електролизатори, с повече от 50 на сто глобален пазарен дял, Общността разчита в голяма степен на Китай за горивни клетки и литиево-йонни батерии, които са от решаващо значение за електрическите превозни средства.

Още: Руски и китайски фирми ще строят заводи за литий в Боливия

"Без прилагане на силни мерки, европейската енергийна екосистема може да изпитва зависимост от Китай до 2030 г. от различно естество, но с подобна тежест на тази, която имаше от Русия преди нахлуването в Украйна", пише още в анализа, предаде БТА.

Според Европейската комисия през 2021 г., годината преди руската инвазия в Украйна, ЕС е разчитал на Русия за повече от 40 на сто от общото си потребление на газ, на 27 на сто от вноса на петрол и 46 на сто от вноса на въглища.

Прекратяването на повечето доставки на енергоносители от Русия предизвика шок в цените на енергията в ЕС и скок на потребителската инфлация, принуждавайки Европейската централна банка да повиши лихвените си проценти до рекордно високи нива, които ограничават икономическия растеж на блока.

Цифровите технологии

Литиево-йонните батерии и горивните клетки не са единствената област на уязвимост на ЕС, се казва в документа на испанското председателство. "Подобен сценарий може да се развие и в пространството на цифровите технологии", се казва в документа. "Прогнозите показват, че търсенето на цифрови устройства като сензори, дронове, сървъри, мрежи за предаване на данни ще нарасне рязко през това десетилетие. ЕС има относително силна позиция по отношение на последната част от посочените проблеми, но показва значителни слабости в другите области", се казва в него.

Още: ЕС: Има опасност Европа да загуби надпреварата за батериите

До 2030 г. тази чужда зависимост може сериозно да попречи на повишаване на производителността, от което европейската промишленост и сектор на услугите се нуждаят спешно, както и на модернизацията на селскостопанските системи, които са от съществено значение за справяне с промените на климата, е посочено още в документа.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от МЕЖДУНАРОДНИ:

Турция цели да намали зависимостта си от Русия: Внася втечнен газ от САЩ

Страните от Г-7 определиха кога ще затворят въглищните си централи

Манията по изкуствения интелект се завърна на Уолстрийт

Обрат в цените на петрола на фона на преговорите между Израел и "Хамас"

Накъде пое еврото в началото на седмицата?

Путин дои здраво европейските банки: Плащат в пъти по-големи данъци в Русия

ЕК ще предложи санкции за руския втечнен газ

Руската централна банка запази огромната основна лихва

Гана започва да строи първата си АЕЦ

Турция ще инвестира 100 млрд. долара във възобновяема енергия

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com