Не перете дрехите си така! Ще ги съсипете

13 април 2021, 08:15 часа

Дори да сте прали дрехите си години без проблем, най-добрият начин за пране е да избегнете тези често срещани грешки.

Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно

Още: Как бързо да почистим съдомиялна?

1: Не сортирайте само светлините и тъмните

Колкото повече сортирате прането, толкова по-свежи са дрехите ви. Отделете много мръсни или кални дрехи от леко замърсени и тежки или абразивни тъкани като деним от по-деликатни. За да предотвратите усукване на чаршафите, изперете всеки комплект поотделно вместо на цялото семейство наведнъж и включете по-малки дрехи като бельо в пералнята.

2: Не поставяйте препарат директно върху дрехите си

Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна

Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи

Вярвате или не, има правилен и грешен начин за зареждане на пералнята. За най-добро разпределение на перилния препарат първо поставете прането, след това добавете вода и накрая добавете прах. Ако използвате белина, първо добавете вода, след това дрехи и след това прах.

3: Не злоупотребявайте със сушилнята

Ако имате време прането да изсъхне на въздух, направете го. Не само пестите енергия, като не пускате сушилнята, но е и по-нежно към деликатни тъкани и помага на разтегливите дрехи, да запазят формата си.

4: Не смесвайте чорапите с дрехите

Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята

Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?

Уморихте ли се да намирате един чорап по-малко всеки път, когато перете? Слагайте ги в специална торба.

5: Не оставяйте ципове отворени

Разхлабените ципове могат да закачат деликатно облекло, както и да надраскат вратите на пералнята с предно зареждане. Уверете се, че са затворени, преди да пуснете машината.

6: Не оставяйте роклите тип риза закопчани

Да, циповете трябва да се закопчават, но копчетата не. Прането на риза със закопчани копчета може да повреди копчетата и да разкъса илиците.

7: Не забравяйте бърз тест за оцветяване

Ако се притеснявате от новата червена риза при първото й пране, направете този лесен тест, за да разберете преди да се случи бъркотия. „Навлажнете дискретно място, след което го попийте с бяла кърпа, за да видите дали боята излиза. Ако е така, перете на ръка

8: Не пропускайте филтъра и маркуча, когато почиствате капана за мъх

Изпразвайте филтъра за власинки след всеки цикъл, тъй като натрупването им може да запуши канала и да се превърне в опасност от пожар. Също така е важно действително да почиствате филтъра поне веднъж годишно. Изтъркайте с четка за зъби, потопена в препарат, след това изплакнете и изсушете на въздух.

9: Не търкайте петна

Внимателно намажете петното, като работите отвън. И, разбира се, колкото по-рано го почиствате, толкова по-вероятно е то да изчезне.

10: Не перете дрехи, които трябва да бъдат химически почистени

Ако дрехите имат етикет „химическо чистене“, действайте внимателно. Някои елементи всъщност не се нуждаят от химическо чистене. Ако имате работа с естествени влакна, като спално бельо и коприна, вероятно е безопасно да ги перете на ръка и да ги оставите да изсъхнат на въздух. Но за предмети като кожа, велур и „структурирани дрехи“ (като блейзери и костюми), вероятно ще искате да спазвате този етикет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес