Чрез референдум Македония обявява независимост от Югославия

08 септември 2013, 00:05 часа • 9558 | прочитания

На 8 септември 1991 година Република Македония тръгва към своята независимост от Югославия, след като е проведен референдум и започва процес по мирно отделяне от федерацията. На референдума над 95% от гласувалите се обявяват за създаването на отделна държава.

Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)

Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор

Преди това на 25 януари македонският парламент приема Декларация за независимост. Формално независимостта е обявена на 18 септември 1991 година, когато парламентът приема Декларация за независимост на базата на резултатите от референдума.

Новата Конституция на Република Македония е приета на 17 ноември същата година. Част от албанската етническа общност отказва участие в референдума и подкрепа за новата конституция на младата държава.

Десет години по-късно албанците подкрепят конституционните промени, които са постигнати след въоръжения конфликт от пролетта на същата година.

Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор

Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка

България е първата държава, която призна независимостта на Македония. След това нейният пример е последван от Турция, Словения, Хърватия, Русия и Босна и Херцеговина. Български президент Жельо Желев /1990-1997г./ има огромни заслуги за признаването на Македония от страна на Русия, Турция и други държави в началото на този процес.

На 8 април 1993 година Общото събрание на ООН приема Македония като 181 пълноправен член на Световната организация. Поради съпротивата на Гърция страната е приета като Бивша югославска Република Македония. До днес Македония е призната с нейното конституционно име от 116 държави, включително и от три постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Русия и Китай. Македония има дипломатически отношения със 160 държави по света.

На 8 септември 1991 година в бившата югославска република се проведе референдум, на който над 95% от гласувалите се обявиха за създаването на отделна държава. Преди това на 25 януари македонският парламент прие Декларация за независимост. Формално независимостта бе обявена на 18 септември 1991 година, когато парламентът прие Декларация за независимост на базата на резултатите от референдума. Новата Конституция на Република Македония бе приета на 17 ноември същата година. Част от албанската етническа общност отказа участие в референдума и подкрепа за новата конституция на младата държава. Десет години по-късно албанците подкрепиха конституционните промени, които бяха постигнати след въоръжения конфликт от пролетта на същата година. България бе първата държава, която призна независимостта на Македония. След това нейният пример бе последван от Турция, Словения, Хърватия, Русия и Босна и Херцеговина. Български президент Жельо Желев /1990-1997г./ има огромни заслуги за признаването на Македония от страна на Русия, Турция и други държави в началото на този процес. На 8 април 1993 година Общото събрание на ООН прие Македония като 181 пълноправен член на Световната организация. Поради съпротивата на Гърция страната бе приета като Бивша югославска Република Македония. До днес Македония е призната с нейното конституционно име от 116 държави, включително и от три постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Русия и Китай. Македония има дипломатически отношения със 160 държави по света.

Прочети повече на: http://profit.bg/news/Makedoniya---20-godini-nezavisimost/nid-83181.html

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес