На 5 април 1992 г. около 50 000 души се събраха пред парламента в Сараево, за да настояват за мир. Войски на босненските сърби, въоръжени от Белград, откриха огън по множеството и убиха две жени. Това са първите жертви на войната, продължила до 1995 г. и отнела живота на близо 100 000 души.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор
В продължение на 4 години страната бе раздирана от етнически чистки, кланета, изнасилвания. Стана арена и на най-кървавия геноцид в Европа след Втората световна война - клането в Сребреница през 1995 г. 8000 загубиха живота си при нахлуването на водените от Ратко Младич войски в града, обявен преди това за “сигурна зона” под охраната на сили на ООН.
В края на 1995 г. бе подписано наложеното от Запада Дейтънско мирно споразумение. Което сложи край на войната, но и бетонира етническото разделение. Споразумението създаде новата мултиетническа държава Босна и Херцеговина, обединяваща Мюсюлманско-хърватската федерация и Република Сръбска.
Днес, 20 г. след войната, Босна е една от най-бедните държави в Европа с 40% безработица. Изостава след всички други страни от Западните Балкани, не успява да извърши изискваните от ЕС реформи и още дори не е подала молба за кандидат за еврочленка.
Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор
Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка
4 години обсада на Сараево
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Родена е Хелън Келер
- След протеста в Сараево на 5 април 1992 г., на който паднаха първите жертви на босненската война, сръбските войски в Босна обсадиха столицата. Блокадата продължи близо 4 г. и взе 11 000 жертви.
- Още през април 1992 г. ООН разполага в Босна и Хърватия 14 000 сини каски.
- Април 1993 г. ООН създава 6 “безопасни зони” за гражданите - Сараево, Сребреница, Тузла, Жепа, Горажде и Бихач.
Още: Роден е Иван Т. Липошлиев
Още: Роден е Иван Аговски, български публицист
- Февруари 1994 г. се разиграва едно от най-кървавите нападения. При обстрел на сръбските сили са убити 68 цивилни на пазара в Сараево.
- Декември 1994 г. босненските сърби подписват споразумение за прекратяване на огъня с босненските мюсюлмани. Подобно споразумение парафират идния месец и сърбите и хърватите в Босна. Но сраженията продължават.
- През май 1995 г. силите на босненските сърби обстрелват Тузла, загиват 75 души.
- Юли 1995 г. босненските сръбски сили превземат Сребреница и избиват близо 8000 мюсюлмани.
- Договореното с помощта на САЩ прекратяване на огъня в цяла Босна влиза в сила през октомври 1995 г.
- На 21 ноември 1995 г. в Дейтън, САЩ, е постигнато мирно споразумение.
Виновниците - мъртви или в затвора
Основните действащи лица във войната в Босна са вече мъртви или зад решетките. Покойници са и тримата президенти, сложили подпис под Дейтънското мирно споразумение - на Босна Алия Изетбегович, на Хърватия - Франьо Туджман,и на Сърбия Слободан Милошевич.
От тях единствено Милошевич бе подведен под отговорност за деянията си и изправен пред трибунала в Хага. След като прекара 6 години зад решетките, подготвяйки се за делото срещу него, той почина, преди процесът да започне и съответно е невинен.
Пред правосъдието в Хага са изправени военният и политически лидер на босненските сърби Ратко Младич и Радован Караджич.След дълги години укриване - първият 16 г., а вторият 14 г., двамата бяха заловени от Сърбия (съответно през 2011 и 2008 г.) и предадени на трибунала.
Биляна Плавшич, президентката на Република Сръбска по време на войната, бе осъдена на 11 г. затвор през 2003 г. от Хага за участието й в етническото преследване на хървати и мюсюлмани. След като излежа 2/3 от присъдата си, тя бе освободена и се завърна в Белград през 2009 г.