Щитовидната жлеза - малка жлеза с форма на пеперуда, разположена в основата на шията, играе решаваща роля в регулирането на метаболизма на тялото. Тя е жизненоважен орган от важно значение за поддържането на определени метаболитни процеси.
Д-р Еривелто Волпи разказва за нейното значение.
В ситуации с прекомерно производство на хормони на щитовидната жлеза, известно като хипертиреоидизъм, индивидът може да се изправи пред поредица от здравословни предизвикателства. Симптоми като безсъние, бучки на шията, нервност, нередовни движения на червата, промени в телесното тегло и усещане за прекомерна топлина са сравнително чести. Освен това може да се изпитват мускулна слабост и още признаци на метаболитна хиперактивност.
Още: Как хормоните на щитовидната жлеза влияят на сърцето - отговор от лекар
От друга страна, ако щитовидната жлеза произвежда недостатъчно хормони - състояние, известно като хипотиреоидизъм, ефектите могат да бъдат също неблагоприятни. Умора, усещане за студ, наддаване на тегло, запек, суха кожа и депресия са само част от симптомите, свързани с това състояние.
Рискове при повишена функция на щитовидна жлеза
Когато нейната функция е висока, т. е. произвежда излишни хормони - състояние, известно като хипертиреоидизъм, възникват определени рискове.
Най-честите симптоми са ускорен сърдечен ритъм, известен като тахикардия, който може да доведе до сърдечно-съдови усложнения. Други признаци включват затруднено заспиване, нервност и непоносимост към топлина.
Още: Забравете за умората и напълняването: Тези храни са ключът към здравата щитовидна жлеза
В дългосрочен план рисковете от нелекуване на свръхактивна щитовидна жлеза могат да бъдат още по-сериозни. Те включват загуба на костна маса, известна още като остеопороза, поради ускорен метаболизъм; а в екстремни случаи възниква тиреотоксична криза, спешна ситуация, която изисква незабавна медицинска помощ.
Какви са симптомите на повишена щитовидна жлеза?
Необяснимата загуба на тегло, дори когато приемът на храна остава същият или дори се увеличава, е често срещан симптом. Това обикновено е придружено от умора поради изчерпването на енергията, причинено от ускорения метаболизъм.
Когато има излишък от производство на хормони - състояние, известно като хипертиреоидизъм или „висока щитовидна жлеза“, могат да се появят няколко симптома и признаци, отразяващи повишена метаболитна активност. Наблюдават се също треперене на ръцете и мускулна слабост, което отразява въздействието на излишните хормони на щитовидната жлеза върху нервната система и мускулите.
Още: Може ли Хашимото да причини депресия?
Стомашно-чревни промени, като честа диария, са друг възможен симптом; както и нередовната менструация при жените поради влиянието на хормоните на щитовидната жлеза върху менструалния цикъл. И накрая, промените в настроението, включително тревожност и прекомерна раздразнителност, също може да бъдат индикация за повишена функция на щитовидната жлеза.
Тези случаи обаче са изключително редки, особено при пациенти, които се подлагат на редовни медицински прегледи.
Лечение
Състоянията на щитовидната жлеза могат да варират от хипотиреоидизъм (недостатъчно производство на хормони на щитовидната жлеза) до хипертиреоидизъм (прекомерно производство на хормони на щитовидната жлеза), възли на щитовидната жлеза и рак. Възможностите за лечение могат да включват лекарства, операция и аблация на щитовидната жлеза.
Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
Хирургия
Хирургията на щитовидната жлеза обикновено се препоръчва при рак, големи или неудобни възли или хипертиреоидизъм, който не се повлиява от други лечения. Процедурата може да включва частично (лобектомия или субтотална тиреоидектомия) или пълно (тотална тиреоидектомия) отстраняване на щитовидната жлеза.
Хирургията като цяло и по принцип е безопасна, но както и всяка друга медицинска процедура, тя може да носи рискове, в случая от рода на увреждане на ларингеалните нерви или паращитовидните жлези.
Аблация
Аблацията на щитовидната жлеза е често използвано лечение за хипертиреоидизъм и рак на щитовидната жлеза. Радиоактивният йод се прилага перорално и се абсорбира от щитовидната жлеза, където унищожава клетките й, намалявайки излишното производство на хормони или елиминирайки раковите клетки.
Прилаганото количество радиоактивен йод е контролирано и безопасно, въпреки че може да доведе до състояние на хипотиреоидизъм, което се овладява по-лесно с хормонална заместителна терапия.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---