Шотландия се превърна в първата държава в света, която направи продуктите, необходими на жените при менструация, безплатни за всички, съобщи ВВС.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 юли /валутен калкулатор/
Членовете на шотландския парламент единодушно одобриха законопроекта за безплатно предоставяне на такива продукти.
Понастоящем има законово задължение местните власти да гарантират, че безплатни артикули като тампони и дамски превръзки са на разположение на „всеки, който има нужда от тях“.
Законопроектът е внесен от лейбъристката Моника Ленън. Тя води кампания за прекратяване на проблема с осигуряване на необходимите продукти от 2016 г. насам.
Още: Кой е най-големият нестоличен град в Европа?
Още: По какво се различава мастиката от узото?
Тя каза, че това е "практичен и прогресивен" законодателен акт, който е още по-важен поради пандемията на коронавируса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
"Менструацията не спира при пандемии и работата за подобряване на достъпа до тампони, дамски превръзки и други продукти за еднократна употреба никога не е била по-важна", добави тя.
Налице е явление, наричано „менструална бедност“, т.е. когато хората с ниски доходи не могат да си позволят или да получат достъп до необходимите им продукти.
При продължаващ средно около пет дена менструален цикъл, тампоните и превръзките могат да струват до 8 паунда на месец, а някои жени имат проблем с осигуряването на тези средства за собствената си хигиена.
Още: Змия в двора – зла поличба или символ на благоденствие?
Още: Кои са единствените бозайници, които снасят яйца
Проучване на над 2000 души от Young Scot установи, че около всеки четвърти респондент в училище, колеж или университет в Шотландия е имал проблеми при осигуряване на необходимото при менструация.
Междувременно става известно, че около 10% от момичетата във Великобритания не са в състояние да си позволят необходимото им при цикъл; 15% са си ги осигурявали с усилие; и 19% са използвали по-неподходящ продукт поради разходите, сочи проучване.
Освен с „менструалната бедност“, законопроектът се справя и с притеснението на младите момичета да кажат, че са в цикъл. Изследователите казват, че това е проблем за младите момичета. Установено е, че 71% от 14-21 годишните се чувстват неудобно да купуват продукти за менструалния си цикъл.