Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Макрон на историческа среща с Путин: Решават за Иран, Украйна и Сирия

24 май 2018, 13:15 часа • 4170 прочитания

Френският президент Еманюел Макрон ще посети Санкт Петербург в четвъртък, за да се срещне с руския си колега Владимир Путин, за да обсъдят ядрената сделка с Иран, както и конфликтите в Сирия и Украйна. 

Това е първото посещение на Макрон в Русия като президент. Европа и Москва правят дипломатически усилия, за да спасят сделката с Иран, която сега е застрашена след неотдавнашното заявяване от страна на САЩ, че се оттеглят.

Френският и руският президенти ще "отделят време за задълбочена дискусия", според Елисейския дворец.

Срещата идва почти точно една година, откакто избраният Макрон беше домакин на Путин във Версай, когато френският лидер обвини руските медии, че произвеждат "лъжлива пропаганда" по време на съвместна пресконференция.

Путин ще посрещне френския президент в двореца "Константин", бивша резиденция на Петър Велики, разположена на около 20 километра от Санкт Петербург.

Запазването на иранската ядрена сделка е случай на рядко срещано единомислие между Москва и европейските държави, които през последните години имат сблъсъци заради кризисните ситуации в Украйна и Сирия.

"Русия споделя позицията на мнозинството от международната общност, включително западните лидери", когато става дума за сделката с Иран, каза Александър Баунов от Московския център Карнеги.

Западът осъзна, че диалогът с Путин е "неизбежен", за да се запази договора, каза той.

Японският премиер Шиндзо Абе също ще посети Русия в края на седмицата.

"Меркел и Абе вече започнаха размразяване с Москва, а Макрон се страхува да не загуби предимството, което Франция винаги е имала с Русия", добави още Баунов.

Но съществуват редица конфликтни точки, които ще предотвратят пълното сближаване между Париж и Москва.

Главна сред тях е Сирия, където най-малко 350 000 души са били убити, откакто войната избухна през 2011 г.

Москва се намеси през 2015 г., за да подкрепи своя съюзник президент Башар Асад - ход, който обикновено се разглежда като решаващ за преодоляване на конфликт на няколко фронта - докато Франция участва в удари по силите на режима.

Друг въпрос е конфликтът в източната част на Украйна, който избухна след присъединяването на Крим от Русия през 2014 г. и се тдвърди, че досега е коствал живота на 10 000 души.

Париж и Москва, заедно с Берлин, подписаха мирни споразумения в Минск през 2015 г., целящи да приключат сблъсъка, но за момента няма край.

В сряда Human Rights Watch също призова Макрон да повдигне въпроса за нарушаване на човешките права със своя руски колега, след репресивни мерки срещу несъгласието и натиска върху малцинствените групи в страната.

Той трябва да потвърди, че "Франция никога няма да приеме засилената репресия в Русия като "ново нормално състояние"“, гласи изявление на организацията.

Но разговорите между двамата президенти няма да бъдат единствената двустранна дейност на деня, тъй като се предвижда и подписването на търговски споразумения по време на икономическия форум.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес