Русия дава по 100 000 рубли на ученички да забременеят: Причините и какво следва?

12 май 2025, 22:00 часа • 1339 | прочитания

В Орловска и Кемеровска област на Русия бременните ученички от тази година ще могат да получават еднократно плащане от 100 000 рубли (около 1100 евро), а в Брянска област – дори от 150 000 рубли. В редица руски региони такива мерки бяха въведени по-рано за бременни студентки, а от тази пролет те бяха разширени и вече включват също и бременните ученички.

Според губернатора на Орловска област Андрей Кличков подобни еднократни помощи изплащат актуално 40 руски региона. Самата идея обаче предизвиква сериозна полемика, пише "Дойче веле".

„Когато родих, започна истинският ужас“

"Александра* е забременяла на 13-годишна възраст. За ДВ тя казва, че идеята на държавата да дава еднократни помощи е много лоша: „Тези суми може да мотивират момичетата да раждат, но те нямат представа какви разходи ги очакват по-късно: сега взимаш 100 хиляди рубли, но после харчиш милиони рубли за храна, дрехи и други необходими неща като креватче, детска количка и т.н. Ето защо тя съветва младите момичета да не се лакомят за тези пари.

Още: Руски психолози алармират: Имаме жени серийни преследвачки на фронтоваци от Украйна (ВИДЕО)

Александра е от Норилск. В училище имала връзка с момче на нейната възраст: "Когато разбрах, че съм бременна, с приятеля ми вече бяхме скъсали. И двамата бяхме сторили тази глупост, но той си продължи предишния живот - излизаше с приятели, ходеше на училище, а само аз понесох отговорността“. Александра била помолена да напусне гимназията, а другите средни училища отказали да я приемат. Така тя се озовяла в образователен център, където била подложена на тормоз.

"Докато бях бременна, момчетата просто ми се подиграваха. Когато родих, започна истинският ужас: момчетата бяха решили, че вече могат да правят всичко с мен: да си правят мръсни шегички, да ме щипят, да ме влачат до тоалетната - беше много обидно", спомня си тя.

Според Александра да си млада майка е "ужасно трудно". Тя се е справила само благодарение на подкрепата на родителите си, което също е рядкост в такива случаи: "В началото майка ми гледаше бебето ми сутрин, после аз се прибирах от училище и вземах дъщеря ми, а майка ми отиваше на работа. После баща ми мина на нощни смени, за да може да гледа детето сутрин“, разказва Александра. „Еднократната помощ сигурно нямаше да ми е излишна, но пък щеше да свърши мигновено“, добавя младата рускиня.

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

Сделка на държавата с тийнейджърите

Психоложката Мария Потудина нарича плащанията за бременни ученички "много нечестна сделка", която е насочена срещу уязвими групи и е от полза само за държавата. „Тийнейджърите не могат да преценят рисковете от ранното майчинство“, каза тя за ДВ. „В същото време им се предлага голяма сума пари. И докато един 30-годишен човек разбира, че с тези пари не може да отгледа дете, една тийнейджърка може да се изкуши от сумата, като се има предвид, че на тази възраст момичетата нямат никакъв финансов опит и са още емоционално незрели".

Според психоложката най-уязвими са момичетата от семейства с ниски доходи или от проблемни семейства: "В този случай нараства рискът от домашно насилие - решението може да бъде взето под заплаха или натиск от страна на родителите. Пълнолетни със зависимости може да се интересуват само от парите, а момичето може да няма много възможности да вземе информирано решение", посочва Потудина.

Снимка: iStock

Политоложката Диля Гафурова казва пред ДВ, че бременните ученички вече са подложени на голям натиск, особено в общество, в което постоянно се говори за някакви традиционни ценности: "Младите бременни жени вече се чувстват в много неизгодно положение, когато трябва да вземат трудно решение. И, разбира се, то се влияе от родителите, настойниците и заобикалящата среда. А в много случаи оттам казват: "Държавата те подкрепя, какво друго чакаш?". Но тези 100-150 хиляди рубли не са чак толкова много пари. С тях държавата символично показва подкрепата си. Само че тя няма да отглежда това дете и да се справя с всички трудности занапред.

Жената като „инструмент“ на воюващата държава

Гафурова вижда в тези плащания инструмент, чрез който държавата оказва натиск върху ученичките да не правят аборт. "Разбира се, тази мярка може да се възприеме и като насърчителна. Но вместо да въведем сексуално образование в училищата или да подобрим информираността на младите хора по сексуалните въпроси, ние потенциално съсипваме живота на младите жени“, посочва политоложката.

Още: И жените убиват: Данни за ситуацията в Русия, с акцент домашно насилие

"Всяко момиче, всяка жена е нещо като репродуктивен инструмент – ражда деца на държавата, които тя после може да изпрати на война“, казва Гафурова. По нейни наблюдения в началото на 2010 година руските власти са предприели курс да залагат на "традиционните ценности" и "традиционното семейство", състоящо се от мъж, жена и деца.

Според Гафурова т.нар. „традиционни ценности и „традиционни семейства“ не са всъщност никак традиционни за Русия, където един от най-разпространените семейни модели е на самотни майки с деца. "Но този курс стана по-интензивен след началото на инвазията в Украйна. От една страна, Русия понася тежки човешки загуби и е необходимо да се подобри демографската ситуация. От друга страна, пропагандата подменя понятията и се опитва да се противопостави на европейските ценности", казва политоложката.

Няма еднозначна подкрепа за плащанията

В Държавната дума също се спори за плащанията. Олга Пилипенко от Комисията по наука и висше образование смята, че бременните ученички трябва да имат право на финансова подкрепа от държавата, „но е важно мярката да не се превръща в стимул за това непълнолетни момичета да раждат заради тези 100 000 рубли". От друга страна мярката е правилна, защото може да убеди родилките да не прекъсват бременността си, казва още Пилипенко.

Нейната колежка депутатка Нина Останина обаче е на друго мнение – тя е убедена, че раждането и отглеждането на дете е непосилно бреме за непълнолетните момичета, затова те не бива да бъдат насърчавани да раждат, докато са в училище. Останина, която е шефка на парламентарната Комисия за защита на семейството и детството е изпратила призив до Министерството на труда с молба да се спре въвеждането на такива плащания, за да не се насърчава ранното раждане на деца от непълнолетни. От Министерството обаче твърдят, че парите се изплащат на ученичките не за да ги мотивират да раждат, а за да ги подкрепят в трудна за тях ситуация.

Мненията на руснаците по въпроса са почти поравно разделени, показва проучване на държавния Център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ): 43% от анкетираните намират идеята за добра, 40% са на обратното мнение, а 13% нямат мнение. Делът на мъжете, които одобряват мярката, е по-висок от тези на жените. Общо 74% от руснаците смятат, че е недопустимо деца под 18-годишна възраст да стават майки.

"Няма полза от ранната бременност"

Сега Александра е на 28 години, омъжена е и се е преместила да живее в предградията на Москва. Работи като мениджър на социални медии. След първото си дете, междувременно навършило 13 години, е родила и син, който сега е на 9. „Мисля, че до 20-годишна възраст момичетата не бива да стават майки. Казвам на дъщеря си, че ранната бременност не е полезна, въвеждам в темата и сена ми. Когато започне да ми задава повече въпроси, ще му покажа специално обяснително клипче, за да е информиран", казва Александра. За ДВ тя казва още, че "много държи на брака и семейството си" и дори мисли за трето дете.

* Умишлено не е назовано фамилното име на Александра.

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес